Фото: www.wikipedia.org
08 юли 2013, понеделник
Анна Погорелчук
За поредна година беше открит фестивалът „Сан Фермин“ в Памплона, Северна Испания. Той ще продължи до 14 юли и в него ежегодно участват милиони испанци и туристи, дошли да видят един от най-забележителните празници на Испания.
Това събитие се популяризира в началото на ХХ в. от Ърнест Хемингуей, който го описва в романа си „Слънце изгрява”. Този празник променя облика на Памплона и в чест на Св. Фермин, който е покровител на цялата област Навара, всички се обличат в бяло и носят червени шалчета и колани.
Всеки ден е белязан със свои ритуали, организирани от градската управа и повтаряни всяка година. Сред фойерверки, вино, сангрия, песни и гонитба с бикове преминават деветте дни на „Сан Фермин“. Провеждат се процесия и литургии в чест на светеца. Най-известен обаче остава ритуалът на Затварянето (Encierro), който се провежда всяка сутрин в 8 часа от 7 до 14 юли. По улиците на историческата част на града се пускат биковете, които ще участват на арените следобед. За да се избегнат инциденти, пътят на биковете е заграден с дървени прегради, а улиците са третирани с химикал, който предотвратява подхлъзване.
Основните правила на този ритуал са да тичаш пред бика без да го докосваш, да участваш само в част от надбягването и след това да се отдръпнеш и да дадеш възможност на други участници.
Друг популярен ритуал е процесията на Гигантите – високи, дървени статуи на осем крале и кралици, представящи четирите раси и континентите. В шествието участват и хора, носещи страшни маски – Килики, и Кабесудос, облечени в костюми, представляващи огромни глави, откъдето идва тяхното име (cabeza – глава).
Коридата се провежда всеки следобед от шест и половина. Арените на Памплона са вторите по големина след тези в Мадрид. За коридите е почти невъзможно да си купиш билет. Те се изкупуват чрез абонаменти, които се подновяват всяка година и понякога се предават от баща на син или от приятел на приятел. По закон 10 % от билетите се продават в деня на спектакъла. Но често се изкупуват от спекуланти, които ги продават на баснословни цени на черния пазар.
Сподели в социалните мрежи