Фото: www.wikipedia.org
31 октомври 2013, четвъртък
Ракурс
Черноморският регион е изключително важен като морска артерия и коридор за транзита на енергоносителите.
Това каза на брифинг, посветен на дейността на Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество Олег Ковальов – старши съветник на Посолството на Руската федерация, предаде репортер на aгенция „Фокус”. По думите на Олег Ковальов, черноморският регион е изключително важен като морска артерия и коридор за транзита на енергоносителите, затова и Европейският съюз проявява нарастващ интерес към Черноморските страни.
ЕС продължава линията за изграждане на сътрудничеството с ОЧИС предимно в рамките на собствените си инициативи: „Черноморска синергия”, „Източно партньорство” и „Партньорство за опазване на Черно море”, съобщи Maritime.bg.
Организацията на Черноморското икономическо сътрудничество (ОЧИС) е създадена 25 юни 1992 като регионална инициатива. „От май месец 1999 година става пълноправна международна организация. Членовете на ОЧИС са: Азербайджан, Албания, Армения, България, Гърция, Грузия, Молдова, Румъния, Сърбия, Турция и Украйна.
В ОЧИС има 18 работни групи, които функционират в основните направления на сътрудничество: сферата на транспорта, енергетиката, науката и технологиите, екологията, съобщенията, селското стопанство, образованието, борба с организираната престъпност и други.
В рамките на Организацията действат органи свързани с ОЧИС – Черноморската банка за търговия и развитие (ЧБТР), Международния център за Черноморски изследвания (МЦЧИ), Бизнес Съветът и Парламентарната асамблея на ОЧИС (ПАОЧИС).
„Вниманието на членовете от Организацията е насочено главно към реализирането на конкретни регионални проекти: координирано изграждане на Черноморската кръгова магистрала с изходи към трансевропейски магистрали и подобряване и разширяване на морските магистрали. Не по-малко важен е и проекта за формиране на регионален енергиен пазар и създаването на Черноморски енергиен пръстен”, каза Ковальов.
Той обясни, че не всички страни споделят този подход на ЕС за изграждане на сътрудничеството с ОЧИС предимно в рамките на собствените си инициативи, включително и Русия не е съгласна с този подход, защото тези формати не само се дублират, но и са ориентирани към двустранно сътрудничество с черноморските държави.
Русия изхожда от това, че Организацията трябва да се занимава с определените от уставите й документи, въпроси за икономическото развитие. Категорично се противопоставяме на каквито и да е било опити да се вмъкват в дневния ред на ОЧИС политически проблеми. За решаването на такива задачи съществуват съответните формати. Тази позиция е споделяна от страни-членки на ОЧИС.
Сподели в социалните мрежи