Фото: perune.ru
13 ноември 2013, сряда
Ракурс
Проблемът за приемането на България и Румъния в Шенген беше включен в дневния ред на заседанието на Групата на социалистите и демократите в ЕП днес.
Поводът беше изявлението на председателя на Европейската комисия Барозу пред френски медии, в което той е изразил становище, че двете страни са готови технически, но други държави са против тяхното приемане в зоната.
Маруся Любчева, член на ЕП и член на Комисията по външни работи, взе участие в дискусията по време на заседанието. Тя се съгласи с встъпителните думи на председателя на Групата, Ханес Свобода, че в някои страни подходът към този въпрос се е превърнал от обективен в емоционален, но обърна внимание, че това създава условия за задълбочаване на негативните нагласи и отлагане на приемането на България и Румъния в Шенген до безкрайност.
Като причина за това, Любчева изтъкна обвързването на въпроса за свободното движение на хора с проблеми като ромите, вътрешната миграция в ЕС като цяло, бежанците, нелегалните имигранти от Северна Африка, и др. Тя изрази мнение, че това са проблеми, които касаят не само България и Румъния, а целия Европейски съюз, и трябва да бъде намерено общо решение на общите проблеми.
Според Любчева обвързването на всички тези въпроси в общ контекст, напоследък и в България, само подхранва националистическа и ксенофобска реторика, която се използва за политически цели. Тя обърна внимание, че българското правителство полага усилия, за да се справи с тези проблеми, но те не са само проблеми на или за правителството, а засягат всички граждани на страната.
„От тази обстановка се възползват политически сили, които целят да насаждат страх и омраза в обществото и да създават допълнителни разделителни линии. Те тласкат Европа към задълбочаване на проблемите, вместо към тяхното решаване. Опасявам се, че ако тези тенденции в България продължат, ще оставят дълбока рана в обществото ни, която дълго ще лекуваме.
Не смятам, че изграждането на нови стени е начин за решаване на проблемите. Проблемите на миграцията и движението на хора трябва да бъдат адресирани в рамките на съществуващите инструменти, програми и законодателство, при спазване на човешките права, гражданските свободи и европейските ценности. България и Румъния трябва да се присъединят към Шенгенското пространство възможно най-скоро.” – сподели след заседанието Любчева.
Социалистите се обединиха около необходимостта да се изработи документ, съдържащ ясната позиция на Групата по въпроса за приемането на България и Румъния в Шенген..
Сподели в социалните мрежи