Фото: АФП
13 май 2014, вторник
Ракурс
Новелите традиционно са предназанчени за четене, но научно изследване си е поставило за цел да създаде напълно ново изкуство, превеждайки емоциите на писменото слово в музика, пише Live Science.
Изследването може да промени начина, по който хората взаимодействат с литературата и да отвори врата към нови начини за визуализиране на информация.
“Системата ни, наречена TransProse, генерира прости произведения за пиано, чиито ноти зависят от емоциите на думите в текста”, обяснява Саиф Мохамад, компютърен специалист в Националния изследователски съвет на Канада, пише Агенция Фокус.
Заедно с Хана Дейвис, която е разработила TransProse като дипломна работа за магистратурата си в Нюйоркския университет, Мохамад е използал софтуера, за да изчисли степента на употреба на думи, свързани с осем базови емоции - очакване, гняв, радост, страх, отвращение, тъга, изненада и доверие.
“Това е първата система, която автоматично генерира музикални произведения, базирани на емоциите в текста и си служи с нов механизъм за определяне на последователността на нотите, която пресъздава тези емоции”, отбелязва ученият.
До момента изследователите са генерирали музика, която отразява настроението на няколко известни книги, сред които “Питър Пан” на Сър Джеймс Матю Бари, “Портокал с часовников механизъм” на Антъни Бърджес, “Пътят” на Кормак Маккарти и др.
Музикалните произведения са достъпни на интернет страницата на TransProse.
Сподели в социалните мрежи