Фото: Ракурс
21 май 2011, събота
Ракурс
Ние отдавна нямаме авторитет на морска държава, нищо че имаме морска граница. И ако днес някой изобщо се съобразява с нас, това е следствие на минали достижения и практики.
На България й липсва морска стратегия и морска политика. Доколкото има наченки на тези две жизненоважни направления, то те се диктуват отвън. И често пъти в унисон с европейската политика, но в разрез с националната.
Поради липса на морска стратегия беше ликвидиран океанският ни риболов – въпреки че през 80-те години на ХХ век океанската ни флотилия делеше мегдан с водещите в света и българинът ядеше най-евтината риба в Европа. Пак поради липса на морска политика и стратегия БМФ и танкерният ни флот бяха маргинализирани до неузнаваемост. От това закономерно следва, че България отдавна няма авторитет на морска държава, нищо че има морска граница.
И ако днес някой изобщо се съобразява с нас, това е следствие на минали достижения и практики. На този фон съобщението на Института по океанология, съобщение по същество доста умерено, да не кажем скромничко, звучи на специалиста смехотворно. Защото поради липса на достатъчно средства вече две десетилетия родната ни наука за морето тъпче на едно място. Нещо повече, отдавна се знае, че тя не може да роди нищо съществено и никой не чака нищо сериозно от нея.
Впрочем, същата е съдбата и на арктическите ни проучвания. Въпрени че най-богатите държави са обърнали поглед към несметните богатства на ледения материк.
Сподели в социалните мрежи