Фото: http://www.filmfestival-goeast.de/
22 март 2015, неделя
Вилизара Анталавичева
Точно след месец на 22 април за 15-и пореден път във Висбаден започва Международният фестивал на източния и средноевропейски филм goEast и ще продължи до 28 април.
Организаторите стартират юбилея с редица визуални и тематични промени и допълнения – като нов дизайн на логото, уебстраницата и на печатните продукти.
Рекламният плакат показва актьора Lauri Lagle. Мотивът е вдъхновен от естонската екранна продукция „Freerange“ на режисьора Вейко Оунпу, отличена миналата година в рамките на феста със Специалната награда на Интернационалния съюз на филмовите критици и журналисти.
Още от началото си през 2000 година goEast поощрява начинаещи кинотворци. Тази тенденция се усилва и разширява постепенно. Тази година се поставя началото на проекта Young Filmmakers for Peace, подкрепян от фондацията „Робърт Бош“, която от години е спонсор на мероприятието. По време на тазгодишното издание на феста ще се съберат мнозина млади кинотворци под един покрив, които са родом от редица конфликтни зони в Източна Европа. Немското поколение също ще присъства. Младите таланти ще бъдат на лекции и семинари, които тематизират снимането на филми по време на конфликтни времена като средство за демократизиране и умиротворяване.
Подборът на лентите в програмата на goEast също е силно повлиян от събитията през последните десетилетия в Източна Европа. Фокусът пада върху военните действия след революциите от 1989 година.
Секцията Highlights представя ленти, които са били успешни в собствените си страни или радвали се на широко признание от страна на публика и критици на други филмови фестивали. Палитрата е пъстра – Mainstream, жанрови, игрални или документални филми. Екранните продукции са сравнително непознати или все още неоткрити за западната сцена, недостигнали западните кина.
Тази година ще се проведе за втори път инициативата East-West Talent Lab, в рамките на която се стимулира обменът на познания, идеи и креативнист от различни националности. Богатата смесица от артисти, кинотворци и студенти от Източна и Средна Европа обменя опит помежду си и с немските си колеги.
Тричленно жури ще отличава талантите в секцията East-West Talent Lab, в категорията за експериментален филм и видеоизкуство се присъжда приз Open Frame Award (дотиран с 5000 евро), а за най-добър филмов проект – goEast Development Award (3500 евро).
Четиричленно международно жури ще раздаде седем награди в рамките на goEast.
Петчленно жури ще оценява продукциите в главните категории и ще раздава отличията – Наградата за най-добър филм (10000 евро), Наградата за документален филм (10000 евро), Наградата на Висбаден за най-добър режисьор (7500 евро), Наградата на Външното министерство (4000 евро). Специално формирано жури на FIPRESCI ще връчи приза на Интернационалния съюз на филмовите критици и журналисти, който се присъжда и на други филмови фестивали.
Юбилейният goEast симпозиум се посвещава на богатия творчески опит на филмовия продуцент Артър Браунер, роден в Полша и работил в Германия от 1946 година. Една много интересна, волева личност, която твори все още неуморно.
Почетната goEast ретроспектива тази година е посветена на великия режисьор, сценарист, актьр и педагог Марлен Хуциев. Той е един от значимите представители на съветското кино през втората половина на 20 век.
Хуциев е роден през 1925 година в Тифлис в Грузия, тогава съветска територия, като син на убеден комунист. Първото му име е комбинация от Маркс и Ленин.
Хуциев дебютира в кинобранша през 1944 година във филмовите студия на родния си град, година по-късно започва да следва в Държавната филмова академия в Москва. През 1956 година той реализира заедно с Феликс Миронер в Одеса продукцията „Пролет на улица Заречна“. Историята на главните герои, учителка и необразован млад работник-стоманолеяр, плени тогава над 30 милиона зрители. Лентата поставя една от основите на Новата вълна в съветското кино. Сред емблематичните филми на Хуциев са „Заставата на Илич“, „Юлски дъжд“ и „Без предел“. Кинотворецът ще навърши през октомври 90 години.
Сподели в социалните мрежи