четвъртък, 19 декември 2024
Начало » Страната
Граждански форум срещу фалшификацията на културното ни наследство

Бутафорията в повечето случаи е проява на лош вкус
30 май 2015, събота
Ракурс

Вчера в София бе учреден "Форум културно наследство", чиято цел е да спре фалшифицирането на българското културно наследство, което неминуемо довежда до фалшифицирането на историята ни.

През последните години зачестиха примерите на подмяна автентичността на археологически обекти със средства по „Оперативната програма за регионално развитие“ на ЕС, които се осъществяват с официалното одобрение на българската държава, в противоречие на международни договори и конвенции, регламентиращи политиката за културното наследство, които българската държава е ратифицирала.

Това мотивира Гражданската инициатива за опазване на културно-историческото наследство заедно с Дружество "Архитектурно наследство” към САБ, БНК на ИКОМОС, Катедра "История и теория на културата” към СУ, Институт за изследване на изкуствата към БАН и Инициатива за стратегия за опазване на недвижимото културно наследство да организират конференцията "Културно наследство: автентичност в риск".

Събитието ще бъде първото от серия конференции в тази насока, докато в диалог с българската държава успеем да спрем фалшифицирането на културното ни наследство, което би могло да доведе до фалшифицирането на историята ни, заявиха организаторите във Фейскбук страницата на инициативата.

Представителите на университети, академични институти, нестопански, професионални и творчески организации се обединиха срещу заплахата от непрофесионални реставрации и "социализиране" на археологически обекти.

Наложилата се практика старинни обекти да се строят наново беше определена от проф. Ивайло Дичев като културен популизъм и диснификация.
Затова той и колегите му смятат, че трябва да се оказва постоянен граждански натиск.

На конференцията беше разпространен "Апел за защита на автентичността на българското културно наследство", подписан от хора на изкуството и науката.

В него се казва, че трябва да спре практиката върху оригинални ценности да се изграждат измислени крепости, дворци и църкви.

"Каквито и да са мотивите за това - политически, икономически или патриотични, резултатът е загуба на автентичност на българското културно наследство, фалшифициране на миналото, поразяване на оригинала и на духа на мястото.
Напълно неприемливо е милиони да бъдат влагани в ново строителство на измислени еднотипни "паметници", докато в същото време се рушат и загиват множество други уникални автентични свидетелства за историята по нашите земи", се посочва в апела.

Под него стоят подписите на проф. Богдан Богданов, проф. Велислав Минеков, проф. Ивайло Знеполски, Копринка Червенкова, арх. Лозан Лозанов, проф. Нели Огнянова, арх. Анко Апостолов и др.



Сподели в социалните мрежи

Подобни новини

Български океанолози се борят срещу цунами
Never more „Ентуртранс”
На България й е нужна морска стратегия и политика
8 медала за бургаски математици
Уорлик провери рентгените на ГКПП Малко Търново
Дюлгеров режисира Меглена Караламбова в театъра
Ути Бъчваров откри велосъстезание
Теодосий Спасов свири в новия Български културен център в Лондон
Дариха на историческия музей неизвестно писмо на Стамболов
България и Русия с проект за библиотека

Компасът на мъдростта

Когато една врата се затвори, друга се отваря.
Сервантес


Българска народна банка
  • usd 1 USD = 1.83457
  • gbp 1 GBP = 2.29396
  • chf 1 CHF = 1.83096

Тераса, 1996
Иван Попов

Добави ме!






Къде ще прекарате коледните и новогодишните празници?

На хижа в планината
Вкъщи със семейството ми
С приятели в заведение
Ще празнувам с родителите ми
На работа

Гласувай
[Виж резултатите]

   "Пойнт Бургас" - информационен дайджест
   Градското списание
   "Лира" - Литературно-рекламна агенция
   вестник "Култура"
   вестник "Сега"
   www.drugotokino.bg
   www.webcafe.bg


Начало      За нас      Реклама      Контакти      Партньорски връзки      Общи условия     
© Rakurs 2011 - 2019
Ракурс - повече от новините!