08 октомври 2015, четвъртък
Ракурс
67-годишната журналистка и писателка от Беларус Светлана Алексиевич е тазгодишният носител на Нобелова награда за литература, съобщи Нобеловият комитет. Наградата й се присъжда за нейните "многопластови писания, паметник на страданието и смелостта на нашето време".
Алексиевич е наричана "археоложка на комунизма" и "морална памет на сриналата се съветска империя" заради книгите си за живота в СССР, базирани на стотици интервюта с обикновени хора.
Години наред тя събира материал, за да издаде първата си книга - "Войната не е с лице на жена" (1985 г.). Творбата е базирана на разказите на стотици жени, които са участвали във Втората световна война.
Това е първата книга от мащабния цикъл на Алексиевич, наречен "Гласове от утопия", който описва живота в Съветския съюз от гледна точка на обикновения човек.
Сред темите, застъпени в творчеството на писателката, са Чернобилската криза ("Чернобилска молитва", 1997 г.) и съветското нахлуване в Афганистан ("Цинковите момчета", 1990 г.).
Светлана Алексиевич е родена през 1948 г. в украинския град Ивано-Франкивск в семейството на беларусин и украинка. След като баща й изпълнява военната си служба, семейството се установява в Беларус, където и двамата й родители работят като учители. След завършване на гимназия преподава и следва журналистика в университета в Минск. След дипломирането си е изпратена да работи в малък вестник близо до полската граница заради опозиционните си възгледи. По-късно се установява в Минск.
Миналогодишният носител на наградата бе французинът Патрик Модиано.
Досега наградата е присъждана 107 пъти.
13 от носителите й са били жени. 4 пъти призът е поделян от двама души : между французина Фредерик Мистрал и испанеца Хосе Ечегарай (1904 г.); между датчаните Карл Гелеруп и Хенрик Понтопидан (1917 г.); между израелския писател Шмуел Агнон и немската поетеса Нели Закс (1966 г.) и между шведите Ейвинд Юнсон и Хари Мартинсон (1974 г.).
Средната възраст на лауреатите е 65 години, като най-млад към момента на връчване на наградата е бил Ръдиард Киплинг – на 42 години.
Най-възрастният носител на приза е Дорис Лесинг. Тя е на 88 години, когато получава наградата през 2007 г.
Досега двама души са отказвали приза: Борис Пастернак през 1958 г., и Жан-Пол Сартр през 1964 г. заради решението си да не приема каквито и да било официални награди.
Един от най-изненадващите носители на отличието е Уинстън Чърчил.
Мнозина смятат, че той е бил награден с Нобелова награда за мир, но това не е така. Между 1945 г. и 1953 г. той получава общо 21 номинации за отличието в категория "литература" и 2 за мир.
Нобелът за литература му е присъден през 1953 г.
Сподели в социалните мрежи