21 януари 2012, събота
Ракурс
Ентусиасти възраждат старата руска идея чрез нови научни проекти
Консорциум от БАН (Институт по инженерна химия и Институт по океанология) спечели проект за оползотворяването на сероводорода във водите на Черно море, под формата на водород.
Количеството на сероводорода в черноморските води се оценява на 4.6 милиарда тона и като енергия се равнява на 9 милиарда мегаватчаса. Годишно в Черно море се образуват нови количества сероводород, съответстващи енергийно на годишното потребление на природен газ в България.
С проекта се предвижда директното превръщане на сероводорода в електроенергия с помощта на нов тип горивна клетка. Произведената електроенергия ще се използва за разлагането на морска вода, с получаването на водород на място.
Идеята е стара, и колкото и да е неприятно за русофобите, идва от тогавашния СССР в началото на 40-50-те години на миналия век. Причините за нейното изоставяне и неприлагането й на практика са чисто екологични. Не бяха изключени от специалистите и неконтролируеми взривове с непредвидими последици за околните държави, тъй като запасите от сероводород в Черноморския басейн са действително грандиозни.
Изпълнението на проекта на БАН ще се срещне с редица трудности, свързани с ниските концентрации на сероводорода на достъпните дълбочини и с необходимостта за работа в открито море – на платформа или на кораб. Друга трудност ще бъде складирането на получавания водород.
Проектът е в сътрудничество с Политехниката в Тимишоара (Румъния) и Института по неорганична химия и електрохимия в Тбилиси (Грузия), съобщават на сайта на БАН.
Сподели в социалните мрежи