11 юни 2016, събота
Ракурс Източник: news.bg
Проект на наши учени за добив на ток от сероводород в Черно море е на финален етап. Това съобщи ръководителят му проф. Венко Бешков от Института по инженерна химия при БАН .
Вече има и заинтересовани фирми от технологията.
Идеята е неизчерпаемият ресурс от сероводород в нашето море, намиращ се на дълбочина под 150 метра, да снабдява с ток страната ни за поне два века.
Екипът му тества пилотна инсталация на експедиция край Варна през 2014 г. Тогава експериментът отчете висок коефициент на полезно действие и че 90% от сероводорода може бъде използван.
Добитата енергия можеше да захрани часовник.
Целта на учените е токът от нашето море да се използва за двигатели, а технологията да бъде изцяло екологично чиста.
Сега екипът се бори най-вече с агресивността на сероводорода, който има силно корозионно действие, но проф. Бешков е оптимист, че всички предизвикателства пред проекта могат да бъдат преодолени до края на годината.
Така България ще бъде първата държава с такава технология в света, въпреки че Китай и Южна Корея също разработват подобни проекти.
„Те не са съпоставими с нашия, защото работят с малки инсталации и химикали, които биха увредили тежко морската среда“, обясни ученият.
Затова при нашата технология се използват екологично съвместими вещества и апаратура.
„Така ще връщаме в морето окислените съединения след получаването на енергията. Те ще служат на бактериите да произвеждат нов сероводород. Това е много елегантно решение, единствено в света“, категоричен е той.
Сподели в социалните мрежи