22 август 2012, сряда
Ракурс
До края на месец октомври държавата да премахне ДДС-ТО, което се начислява върху дарителските SMS-и. За това настояха по време на пресконференция от Гражданска инициатива "Спаси, дари на...", Български дарителски форум и Български център за нестопанско право, съобщи агенция КРОСС.
Ако искането им не бъде изпълнено, те заплашиха да повдигнат наказателна процедура срещу страната ни и ще сезират ЕК. Според организациите, шест месеца след обсъждането в Министерски съвет за премахване на ДДС върху благотворителните SMS-и все още няма никакво развитие.
Внесените през март и май две предложения в Народното събрание още "отлежават" и не се разгледани от бюджетната комисия. Изпратени са и над 10 писма до Министерството на финансите, алармират организациите. Държавата обаче мотивира запазването на данъка с довода, че даренията са електронно съобщение, което е услуга и като такава върху нея се начислява ДДС.
По думите на представители на организациите обаче в случая става въпрос за неправилно тълкуване на закона, тъй като за услугата се заплаща, а за даренията – не. Те допълниха, че няма такава практика в други държави, сред които Румъния, Чехия, Словакия и Великобритания.
"По данни на трите мобилни оператора у нас през 2011 г. са изпратени 1 424 000 дарителски SMS-a, като внесеният за тях ДДС е 284 800 лева, почти три пъти повече от годишната издръжка на дневен център за рехабилитация на деца с увреждания, или на неправителствена организация, която работи с над 100 бездомни деца годишно", посочи Красимира Величкова от Български дарителски форум.
През 2011 г. компании, фондации и граждани са дарили 104 304 174 лв. за благотворителни каузи.
Правителството превърна даренията в услуга, от която да прибира пари, подчерта Величкова.
„У нас в момента се предоставят седем дарителски номера за над 100 кампании за набиране на средства, като голяма част от тях са за лечение. Мобилните компании не удържат такса върху изпратения дарителски есемес и не формират печалба, единствено държавата мародерства, като не само че не плаща за лечението на хората, а и печели от тяхната болка”, коментира Йордан Петров от гражданската инициатива.
Сподели в социалните мрежи