28 юни 2013, петък
Ракурс
Карта на критичните точки, замърсяващи Черно море, ще бъде изготвена при изпълнението на международен проект, в който се включват България, Румъния, Грузия, Украйна и Турция.
Проектът бе представен от заместник-кмета по околна среда в община Бургас, Атанаска Николова и депутата Ивелина Василева, писа агенция „Фокус”. Инициативата има за цел да насърчи трансграничното сътрудничество между Черноморските държави.
След изпълнението на проекта страните, включени в него, би следвало да имат хармонизирани стратегически и законови документи, очертаващи приоритети и мерки при извършване на мониторинг на речните басейни. Основна цел е съхраняването на уязвимите хабитати по Черноморското крайбрежие.
На срещата присъстваха и представители на различни заинтересовани страни – Морска администрация, РИОСВ, БАН, Пристанищна инфраструктура, неправителствени организации, еколози, представители на общинските администрации.
Дейностите, които ще се изпълняват от партньорите, са свързани с актуализиране и верифициране на наличните в целевите държави бази данни на горещите точки, изработване на пазарно-ориентиран инструментариум за контрол върху замърсяването на водите. Ще бъде обменен и експертен опит, който да допринесе за планиране и развитие на бъдещи инвестиции в областта на опазване на прилежащите речни басейни и водите на Черно море.
Ангажиментите и задълженията по проекта на община Бургас са свързани както с изпълнение на дейностите, заложени в проектното предложение, така и с насърчаване на ползотворно сътрудничество между местните заинтересовани страни.
„Като един от най-големите градове на Българското Черноморие Бургас се явява един от основните замърсители. Този проект обаче изисква съвместни усилия на всички институции, на местните власти, научни среди и неправителствени организации от страните, включени в тази инициатива”, каза по време на срещата Атанаска Николова.
Проектът „Интегрирано управление на горещи точки (hot spots) и опазване на Черноморската екосистема“ се финансира по Съвместна оперативна програма на Черноморски басейн 2007-2013. Стойността му е близо 500 000 евро.
Сподели в социалните мрежи