08 юли 2013, понеделник
Ракурс
Националният форум „Състояние и проблеми на българската морска култура“ се проведе във Варна по инициатива на Фондация „Морски съдби“ под патронажа на Министерство на културата, с подкрепата на Общинския съвет във Варна.
Амбициозните цели на Форума да съдейства за запазването и добрите традиции на българската морска култура, да се анализира състоянието, определят проблемите и потърсят решенията за тях, бяха продължени в докладите, поднесени в двете пленарни сесии.
Членът на Европейския парламент Маруся Любчева говори за Българската политическа морска култура. Тя обърна внимание, че за разлика от другите морски държави в Европа, България все още няма стратегически документи за морска политика и морско дело.
„Примерите в ЕС за добро развитие на политиките, свързани с морските проблеми, ясно показват, че без стратегически насоки, независимо как ще се наричат документите, не може да има успех“, сподели Любчева.
„В момента проблемите на морското дело са разпръснати в различни министерства, институции и агенции, това създава разпокъсаност и работа „на парче“, създава несигурност в работата на професионалисти и експерти. Това затруднява комуникациите както между самите институции, така и с европейските структури. България не е заявила своя сериозен интерес към политиките в Черноморския регион и от това произтичат редица дефицити.
Всеки българин има чувствителност към морската тема, но като че ли общата морска култура у нас е култура за един сезон. Морската култура създава чувство на принадлежност, това има измеренията на морска идентичност“.
Нещо много важно – със съжаление констатираме, че нашите деца не изучават в училище нищо за Черно море или ако учат, то е само къде се намира то. А това е уникално богатство, то не е само преживяване на плажа или плуването в морето.
Маруся Любчева подкрепи резолюцията, подготвена от фондация „Морски съдби“, с надеждата, че предложенията в нея ще бъдат приети не само от участниците във Форума, но и от съответните институции.
Сподели в социалните мрежи