11 юли 2013, четвъртък
Ракурс
На 10 юли, в рамките на Комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните на ЕП, се проведе изслушване на министрите на околната среда и земеделието на Литва, като част от процедурата по представяне на програмата и приоритетите на литовското председателство на ЕС.
Приоритетите, които очертаха двамата министри, бяха свързани с постигането на споразумения по редица ключови въпроси в Съвета на ЕС, касаещи пряко страната ни.
По отношение на темата за опазване на околната среда, Маруся Любчева се включи с коментар относно Директивата за отпадъците, като обърна специално внимание на проблема с морските отпадъци, рефлектиращ върху екологичния статус на морските територии и зони. Тя пожела да научи повече за програмата на литовското председателство по отношение на състоянието на Черно море, като подчерта необходимостта да се работи по прилагането на сериозни мерки на европейско ниво, както за осъществяване на мониторинг и контрол, така и по отношение на статистиката за морските отпадъци.
„От една страна, Черноморският регион се превърна в сериозна трансферна зона, включително и на енергийни ресурси, Черноморието като цяло е натоварено с индустриални, пристанищни и други дейности, а от друга страна това е активна туристическа зона. Намирането на баланс в интерес на региона е от съществено значение, за да има истински „син растеж““- коментира Любчева. Министърът на околната среда на Литва Валентинас Мазуронис отговори, че това е сериозен проблем и литовското председателство ще го има предвид при подготовката на промяната на Директивата за отпадъците, предвидена за 2014 г.
По отношение на земеделието Любчева постави въпроса за необходимостта от подкрепа на дребните и средни селскостопански производители, особено в областта на производството на плодове и зеленчуци. Проблемите в тази област се наблюдават в много страни-членки и са свързани с по-генералния въпрос за развитието на селските региони и обезлюдяването им, както и с липсата на интерес към селскостопанското производство.
Тя добави, че е необходимо да се предвидят много повече мерки за подкрепа на конкурентноспособността на селскостопанските производители, тъй като това е пряко свързано с качеството и цените на селскостопанската продукция. Ниската конкурентноспособност позволява сериозна инвазия на външни продукти, включително нерегламентиран внос, от което страдат не само европейските земеделски производители, но и потребителите.
В отговора си министърът на земеделието на Литва Вигилиус Юкна подчерта, че се предвиждат мерки в това отношение, като част от пакета с реформи на Общата селскостопанска политика, а литовското председателство е отворено за диалог с представители на земеделските производители.
Сподели в социалните мрежи