Фото: Европейската комисия
18 юли 2013, четвъртък
Анна Погорелчук
Бюджетът на ЕС за всяка една година е част от дългосрочен план на разходите, наричан „финансова рамка“. Рамката е за период от седем години, като сегашната обхваща 2007-2013 г. Тя позволява на ЕС да планира програмите за разходи за няколко години напред и осигурява приемственост в приоритетите.
Годишният бюджет се определя в пряка връзка със седемгодишните финансови рамки от Съвета на Европейския съюз, т.е. от ръководителите на правителствата на държавите членки, и от пряко избрания Европейски парламент. Европейската комисия внася проект на бюджета в Парламента и също така отговаря за неговото изпълнение.
Трудно беше извоювано споразумението от 8 февруари 2013 между ръководителите на страните членки за бюджета на ЕС за 2014-2020 г., но сега те ще трябва да проведат преговори с Европейския парламент, преди той да даде своето съгласие. Четирите най-големи политически партии в ЕП са на мнение, че договореният бюджет не допринася достатъчно за икономическия растеж и създаването на работни места и може да доведе до структурен дефицит. Но същинските преговори започват в Парламента.
Страните членки решиха да намалят дългосрочния бюджет, известен като Многогодишната финансова рамка, с 34 млрд. евро, като те намалиха инвестициите в областта на инфраструктурата, изследванията и цифровизацията.
Големи разлики между плащанията и предвидените цели само създават проблеми за бъдещето и не решават съществуващите проблеми. Четирите най-големи парламентарни групи също са за система от истински собствени източници на ЕС, които да намалят вноските на страните членки.
Споразумението, постигнато на срещата на върха, трябва да бъде одобрено от депутатите, за да влезе в сила. На 14 март в Брюксел председателят на ЕП Мартин Шулц посочи, че бедността и безработицата се разпространяват в Европа, което води до сериозни икономически, социални и политически последствия. Г-н Шулц изтъкна, че бюджетните съкращения не могат да бъдат единственият инструмент в икономическата политика, и представи основните искания на Парламента относно бюджета на ЕС за 2014-2020 г., който депутатите не приемат в настоящата му форма.
Председателят на ЕП в началото на срещата на върха обяви, че не е постигнат успех при осигуряването на достатъчна обществена подкрепа за избрания път на реформи. Според г-н Шулц каквито и мерки да са били взети по приложението на политиката, те не са били забелязани от широката общественост и от Европейския парламент. Това може да има отрицателен ефект за ЕС и за страните членки.
По думите на председателя на ЕП финансовата рамка трябва да бъде създадена с достатъчно средства и да не се стига до дефицит, да може да бъде преразглеждана и да акцентира върху икономическия растеж и създаването на работни места. Освен това Парламентът няма да започне преговори, докато проблемът със съществуващите дефицити от 2012 г. и 2013 г. не бъде решен.
Дефицитът днес може само да застраши програмите на ЕС утре. През миналата година средствата за няколко важни програми на ЕС, като „Еразъм“ и Рамковата програма за научни изследвания и Социалния фонд, бяха изчерпани още в самото начало на годината. Парламентът намира за важно въпросът за неуредените плащания за 2012 г. да бъде решен преди уговарянето на споразумението за многогодишната финансова рамка (МФР), както бе договорено на бюджетните преговори миналата година. Освен това, Парламентът иска политически ангажимент от Съвета, че всички изискуеми през 2013 г. сметки ще бъдат изплатени през 2013 г., така че да се избегне прехвърлянето на дефицит в новата МФР. По правило ЕС не може да поддържа дефицити.
Парламентът също така призовава за преглед на разходната част на МФР, така че да се даде на избраните след 2014 г. Парламент и Комисия възможност да влияят върху бюджетите, които ще наследят.
Парламентът ще призовава също и за система на реални собствени ресурси за финансирането на бюджета на ЕС, както и всички разходи на ЕС да бъдат финансирани от бюджета на ЕС, а не отделно от него. Преговаря се паралелно и по правната база на различните програми на ЕС, като за тях ЕП и Съветът вземат решения съвместно.
След месеци трудни преговори представители на Парламента, Съвета и Комисията постигнаха политическо споразумение на 27 юни 2013 г. относно бюджета на ЕС за периода 2014-2020 г. Това споразумение получи подкрепа по време на пленарното заседание на ЕП на 3 юли, като окончателното гласуване е предвидено за есента.
В преговорите с другите институции Парламентът успя да защити вижданията си по няколко ключови въпроса. Бюджетът също така ще бъде преразглеждан през 2016 г. от новоизбрания парламент и ще бъде преоценена системата за финансирането му.
Преди финалното гласуване страните членки ще трябва да представят гаранции на Парламента, че очертаващият се дефицит в бюджета за 2013 г., резултат от несъответствието между поети ангажименти и осигурените средства, ще бъде покрит, така че новият бюджетен цикъл да не бъде изначално обременен.
Приключването на настоящата финансова рамка също е сред проблемите около бюджета на ЕС. Към момента по много проекти страните са осъществили предварително финансиране и очакват да получат парите си от европейския бюджет. Средствата в бюджета на ЕС обаче не са достатъчни.
Сподели в социалните мрежи