Фото: www.wikipedia.org, Alan Hilditch
20 септември 2013, петък
Т. Бъчваров
На фона на сирийската криза и вътрешните ни политически и социални проблеми, българските медии обръщат все по-малко внимание на положението в Турция. Създава се едно измамно впечатление, че протестите там затихват и положението се нормализира. И ако не са световните средства за информация, ние няма да научаваме почти нищо за обстановката у югоизточната ни съседка.
А обстановката там, не само че не е нормална, но протестите все повече се увеличават, „реципрочните” действия на полицията и специалните части – също. Водни оръдия, сълзотворен газ, специални подразделения, обучени да убиват... това са само част от арсенала на правителството, което иначе се стреми към Европа и безспирно декларира уважение на европейските ценности. Това, обаче, е евтина демагогия, целяща да придаде благообразен вид на непознатата в Турция свобода на печата и електронните медии, свободата на волеизява, реалното участие на синдикални организации във всички професионални сфери, правата на човешката личност и т.н.
Проислямисткото правителство на Ердоган, с намесата си в сирийската криза, се опитва да преследва чисто имперски цели, както и строго икономически. Но не това е главната му цел. Ердоган смята, че откланяйки вниманието в посока Сирия, ще тушира вътрешно-политическите си проблеми, които все повече се задълбочават. Особено в градове като Истанбул, Измир, Анкара, Бурса и други, в които европейският дух е проникнал дълбоко и където интелигенцията е доминираща сила.
Остава резонният въпрос – готова ли е Турция да прегърне не само на думи европейските демократични норми и правила, да освободи медиите от желязната си хватка, да спре настъплението на войнстващия ислямизъм, да ревизира основно имперските си домогвания!
Отговорът е – не, не и при това правителство! Всъщност подобен е отговорът и на всички световни медии и неправителствени организации, които не се влияят от излъскани турски сериали и скъпоплатени публикации на удобни политически наблюдатели.
Сподели в социалните мрежи