11 октомври 2013, петък
Ракурс
Комисията по Околна среда, обществено здраве и безопасност на храните на Европейския парламент обсъди проблемите с пластмасовите отпадъци и предложената от Европейската комисия стратегия за справяне с проблема.
Ситуацията с пластмасовите отпадъците е сериозна, не на последно място поради съществените им разлики от останалата част на материалите, съдържащи се в отпадъчните потоци. За тях няма и конкретен текст в Директивата за отпадъците и това поражда проблеми при осигуряване на събирането и третирането им.
Поради огромните потоци пластмасови отпадъци, данни за които са посочени в Зелената книга, относно стратегията за пластмасовите отпадъци в околната среда, трябва да се намери целево решение за третирането им и в съответствие с принципите на Директивата за отпадъците да се търсят варианти за рециклиране и оползотворяване на този огромен материален ресурс.
В хода на дискусиите се потвърди единомислието между Парламента и Комисията по въпроса и бяха обсъдени отделните аспекти от процеса на натрупване на пластмасовите отпадъци – от опаковките (които са един от сериозните източници), до съотношението между рециклиране, изгаряне и цените на вторичните ресурси.
Евродепутатът Маруся Любчева се включи в дебата, като изрази категорична подкрепа за изготвянето на стратегия за пластмасовите отпадъци, отбелязвайки изключителната важност на поставянето на конкретни цели пред нея и определянето на подход за реализацията им. Тя обърна внимание и на двете еднопосочни тенденции, които се наблюдават в момента - непрекъснато нарастване на количеството на пластмасовите опаковки и продукти за еднократна употреба и тенденцията тези продукти веднага да се превръщат в нарастващ куп отпадъци. Това не се отнася единствено до т.нар найлонови торбички, но и до далеч по-атрактивните за потребителя диплетни и триплетни форми на пластмасови опаковки и предмети за еднократна употреба, чиято полезност трае от няколко минути до няколко часа.
Българският евродепутат подчерта необходимостта от баланс между тези две тенденции, тъй като отпадъците, в крайна сметка, се плащат от гражданите. „Стратегията трябва да отчита особеностите на пластмасите като материал и процесът на третиране на пластмасовите отпадъци, който не е само управленски, той е и технологичен. Създаването на технологии за рециклиране на пластмасови отпадъци е важно. Именно трудностите при тях позволяват нелегален износ на отпадъци и циркулирането им между държавите, което освен икономически загуби, крие и други рискове" - добави в заключение г-жа Любчева.
Сподели в социалните мрежи