Фото: Ракурс
23 октомври 2013, сряда
Ракурс
В рамките на пленарната сесия на Европейския Парламент в Страсбург между 21 и 24 октомври, евродепутат Маруся Любчева отправи апел към Европейската Комисия за намиране на решение на въпроса с трансграничния пренос на зараза по животните, от който потърпевш е регионът на Югоизточна България и особено община Малко Търново.
Г-жа Любчева запозна колегите си с измеренията на проблема и поясни, че при наличието на воля от страна на европейските партньори и българските власти, ситуацията може да бъде овладяна и без да се нарушава съответното национално и европейско законодателство. В съответствие с Директива 2003/85/ЕО, при установяване на огнище на зараза, заболелите и заразените животни се умъртвяват.
Заедно с тях се умъртвяват и животни, които не са заразени, но са били в контакт със заразоносители. На животновъдите се изплаща компенсация, която не покрива реалния размер на загубите и това застрашава оцеляването на животновъдството в засегнатите райони.
„В моя избирателен район – Югоизточен планов, подобни събития не са рядко явление, поради граничния му характер и честото преминаване на заразени животни през границата с Турция. Най потърпевша е Община Малко Търново, на чиято територия през последните две години са умъртвени стотици животни", заяви г-жа Любчева и допълни, че умъртвяването на животните и ниската компенсация практически водят до ликвидирането на основния поминък на местното население и до обезлюдяването на региона.
Българският евродепутат уточни, че българските власти изпълняват изискванията на Директива 2003/85/ЕО и не прилагат ваксинацията като превантивна мярка, поради забраната за пускане на месо от ваксинирани животни на Европейския пазар. В същото време г-жа Любчева обясни, че Директивата предлага и алтернативи на умъртвяването на животни, които следва да бъдат разгледани и да се положат необходимите усилия за използването им.
Любчева акцентира върху нуждата от провеждането на консултации между българските ветеринарни власти и Европейската Комисия, за да се изработи ясна стратегия за ограничаване на икономическите щети на животновъдите в региона, и нуждата от подкрепата на Комисията за прилагането на подходящи превантивни мерки за предотвратяване трансграничното разпространение на зарази сред животните.
Сподели в социалните мрежи