Доц. Маруся Любчева
07 декември 2013, събота
Ракурс
Националната кръгла маса „Морето – граница или врата” проведе своето ново издание под тематичен наслов „Водата и градът” и под патронажа на евродепутат Маруся Любчева.
Традиционната национална кръгла маса „Морето – граница или врата” проведе своето издание за 2013 година на 6 декември и го посвети на празника на Бургас. Основен организатор на кръглата маса е Черноморски институт с партньорството на Университет „Проф. д-р Асен Златаров”. Юбилейното пето издание се проведе под патронажа на доц. Маруся Любчева – Член на Европейския Парламент.
С поздравления към участниците в кръглата маса се обърнаха доц. Любчева, проф. дтн Петко Петков – ректор на Университет „Проф. д-р Асен Златаров” и Сабина Георгиева, Председател на УС на Черноморски институт.
Доц. Любчева сподели, че кръглата маса разширява географията и съдържанието си чрез участие на учени и специалисти от повече университети и градове, в сравнение с предишни издания, а разнообразието на темите и докладите, включени в програмата, я правят атрактивна и необичайно интересна.
Пленарните доклади на проф. Иван Маразов, който е и научен ръководител на кръглата маса, на проф. Веска Кожухарова, на проф. Булев от ВСУ, както и на доц. Маруся Любчева, очертаха основни опорни тези на избраното за 2013 година направление „Водата и градът”. Различните аспекти на релацията „водата – градът“ се свързаха с етнологията, митологията, урбанизацията, съвременното планиране на крайбрежни зони и синия растеж. Научният консултант на кръглата маса проф. Диана Радонова поднесе на участниците добър сценарии, който осигури динамичност и разнообразие в последователността на докладите.
Университет „Проф. д-р Асен Златаров” представи три проекта, по които работи, свързани с Оперативна програма „Черноморски басейн 2007-2013” – два в качеството си на партньор, представени от проф. Валентин Ненов, и един в качеството си на бенефициент, представен от доц. Ирена Марковска – „Междууниверситетски център по оценка и управление на риска за превенция на технологични и екологични рискове в Черно море”.
25 доклада бяха представени на кръглата маса в следните основни направления: „Екологизиране на водните зони. Син растеж. Зелени енергии”; „Култура на водата. Културно-историческо наследство и традиции, свързани с водата по българските земи”, „Обществени отношения и урбанизация на крайводните зони”.
Като съпътстваща програма беше представена книгата на доц. Владимир Гамза от Николаевския университет „Гостоприемното украинско Причерноморие, приютило българи, гонени от османския произвол – Терновка. Историческо-етнографско изследване”. (Николаевски държавен университет „В. О. Сухомлински”). Гостът от Украйна представи и доклад „Водоподемни и роливни технологии в стопанствата на българите от Северното Причерноморие”.
Ето какво сподели доц. Любчева за кръглата маса:
„Темата „водата и градът“ позволи на участниците да представят доклади, на пръв поглед безкрайно различни, но много близки като същност. Съсредоточихме се върху политиките за Черно море, опазването на околната среда, културология, етнология, митология, морска култура и туризъм, урбанизация и значение на водните басейни, и пространства от древността до наши дни, дори здравеопазване.
Един сериозен микс, който те кара да внимаваш, за да отговориш на определени очаквания, търсещи връзката между водата и града от една страна, а от друга, да задържиш вниманието с нещо иновативно и непознато до този момент. Нашата кръгла маса е почти уникална както заради това, че е постоянно ангажирана с темата „Черно море”, така и заради интегрирането на различните аспекти, и раждане на нови идеи.
Поддържаме този формат, организираме издаване на докладите в специални сборници и всичко това създава атмосфера на принадлежност към морето и неговите територии. Важно е да се подкрепя тази кръгла маса. Отнасяме се с голямо уважение и благодарност към Университет „Проф. д-р Асен Златаров” за подкрепата и сме удовлетворени от превръщането на този проект в партньорски.”
Сподели в социалните мрежи