Фото: http://iara.government.bg
16 декември 2013, понеделник
Ракурс
България запазва за догодина досегашната си квота за улов на калкан в Черно море, съобщи пред български журналисти в Брюксел министърът на земеделието и храните Димитър Греков, предаде БТА.
Той уточни, че предложението на Европейската комисия за намаляването с 15 процента на квотата, до 37 тона, е било оттеглено. Така нашата страна ще запази квотата си, каквато бе през настоящата година – 43 тона и 200 килограма калкан.
Министърът, който участва в заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и риболов, уточни, че ЕК е приела доводите на България, както и намеренията на нашата страна и на Румъния за повишен контрол на улова, както и за научно наблюдение над популацията на калкана. Греков отбеляза, че в общите усилия за опазването на този вид риба, включително в областта на контрола на уловените количества, се очаква да се включат и държавите с излаз на Черно море, които не са част от ЕС (Турция, Украйна и Русия).
Съветът е приел от 15 април до 15 юни догодина уловът на калкан в Черно море да бъде забранен. Ако всички мерки по контрола и научните изследвания за увеличаването на този вид в Черно море бъдат приложени, можем да очакваме повишаване на квотите, коментира Греков.
Малък коментар:
Това, че квотата за улов на калкан се запазва, несъмнено ще зарадва рибарите и собствениците на малки риболовни съдове. Както и търговците, съдържателите на ресторанти и обикновените българи. Но калканът е ценна и рядка риба, която иска не само квоти, но и опазване. Нужни са няколко неща, които ако не се направят, след десетилетие може само да си спомняме за „рибата с копчета“.
Първо – стриктно да се спазва забраната за улов от 15 април до 15 юни. Сега тя изобщо не се спазва, а санкции – няма.
Второ – да се помисли за т.нар. нулеви години, през които уловът да бъде абсолютно забранен. Дори държави като Канада, които имат на практика неизчерпаеми рибни запаси, го правят.
Трето – да се започне зарибяването на определени райони от нашето Черноморие при стриктен контрол и драстични мерки към бракониерите.
И четвърто – бихме искали да попитаме министър Греков как точно очаква да се включат в опазването на този ценен вид държави като Русия, Украйна и най-вече Турция? Това е същото, като да чакаш от умрял писмо. Та нали в Русия и Украйна се лови най-много калкан, а турските гемии редовно /и почти винаги безнаказано!/ влизат в нашето териториално море и си ловят на воля.
Именно затова тези, които си вадят хляба от морето, приемат решението за квотата със скептицизъм и дори безразличие. Защото най-добре знаят, че уловът на калкан намалява с всяка измината година и на никой не му пука за това...
Сподели в социалните мрежи