21 декември 2013, събота
Ракурс
Комисията по външни работи на ЕП обсъди резултатите от дейността на Европейската служба за външна дейност, ръководена от Върховния представител по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Катрин Аштън.
В качеството си на член на парламентарната комисия, Маруся Любчева коментира ситуацията в Украйна, отношенията на ЕС с Русия и поздрави г-жа Аштън за постигнатия напредък със страните от Западните Балкани, отбелязвайки значението на интегрираното развитие на Балканския регион.
„Връщам се от Грузия и искам да отбележа, че във всички разговори, които проведохме там, Украйна и положението в страната бяха основен акцент. Всички се тревожат от развитието на ситуацията, от това какви ще бъдат следващите стъпки и какво споразумение ще се подписва – подготвеното до този моменти или ще се води нов кръг от преговори. Трябва да имаме ясни и единни сигнали на ниво ЕС по отношение на бъдещите ни отношения със страните от Източното Партньорство. Подкрепата за тези държави е задължителна" – коментира Маруся Любчева.
По въпроса за отношенията с Турция, българският евродепутат не пропусна да подчертае, че ЕС не бива да остава пасивен и да игнорира непремерените изказвания на министър-председателя Реджеп Ердоган във връзка с принадлежността на територии на суверени балкански държави към бившата Османска империя, каквито изказвания имат ясен политически характер и създават напрежение в региона.
По-рано същия ден Любчева взе участие в дискусия по проблемите на кризата в Сирия, с участието на комисар Кристалина Георгиева, Върховния комисар на ООН за бежанците Антонио Гутериш и представители на редица международни организации и служби, ангажирани с хуманитарни дейности в извънредни ситуации и превенцията на развитието на кризи.
Любчева поиска конкретни предложения, които могат да се изпълняват от ЕС и страните- членки и обърна внимание на два ключови за България въпроса, които трябва да се имат предвид при организиране на общи действия на ниво ЕС – разделяне на проблемите на бежанците от проблемите на незаконните емигранти и подкрепата към местните общности за справяне с проблемите на бежанските вълни.
Тя отчете посещението на Върховния комисар г-н Гутериш в България и поиска неговото становище за конкретната ситуация с бежанците, отбелязвайки, че България е една от най-засегнатите страни на територията на ЕС. В отговора си Гутериш се съгласи, че България действително понася основна част от тежестта в момента и е важно тя да бъде подкрепена, защото страната не е била подготвена за международна криза от подобни мащаби.
Отбеляза също така, че това е не проблем само на България, а на ЕС като цяло и солидарността на останалите страни-членки също е важна. Върховният комисар подчерта,че местните общности трябва да бъдат убедени в необходимостта от интегриране на бежанците, повечето от които са жени и деца, и трябва да се осигурят подходящите условия това да стане реалност.
Сподели в социалните мрежи