22 януари 2014, сряда
Ракурс
Некропол от V в. пр. Христа откриха археолозите в Созопол, съобщиха от News.bg, цитирайки пресцентъра на общината.
Изграждането на Водния цикъл на Созопол е съпътствано със спасителни археологически разкопки, които се извършват от ръководителя на екипа от НАИМ-БАН Явор Иванов и зам.-ръководителя Димитър Недев, директор на Археологическия музей в Созопол.
В сектор от 180 м са открити 20 погребения и керамични съдове, бронзови стригали и парчета керамика от чернофигурна и червенофигурна керамика. В четирите гроба археолозите попадат на запазени големи съдове - сиви и амфори.
В некропола са извършвани погребения от най-древни времена до средата на XIX век, като освен трупополагане, археолозите откриват и изгаряне на трупове, чиито останки са погребани в глинени съдове.
Детски погребения разкриват древния ритуал, при който са полагани около трупа керамични съдове, на някои от погребенията съдовете предварително са начупени и поставени над главата и до краката на погребаното лице.
Открити са близо 40 цели съда и стригали, с които древните аполонийци са почиствали тялото си след спорт или по време на баня, а в случая с кожения уред са обработвали тялото на починалия.
„Това, което е уникално при последните археологически разкопки, са съдовете от червено фигурна и черно фигурна керамика", сподели Явор Иванов.
Червенофигурната керамика е позната и има открити екземпляри, които са познати на широката публика.
Чернофигурната керамика е изключително ценна, защото много рядко се среща, обясни Явор Иванов. Тя е била „модерна" и се е използвала масово поне два века преди откритите в археологическите пластове на некропола.
Две керамики наистина са впечатлили археолозите.
На едната чернофигурна керамика е изобразена млада жена, която пече хляб, за която ръководителят на археологическите разкопки твърди, че има само една подобна в света и тя се намира в Лувъра.
Друг древен съд впечатлява с рисунката си на две момчета с ловни дрехи и кучета.
Всички открития по време на археологическите разкопки се изследвани, ценните се реставрират.
Сподели в социалните мрежи