Фото: Гугъл
06 февруари 2014, четвъртък
Ракурс
Арктика е сурово място с минусови температури и резки промени на атмосферните условия. Това прави провеждането на експерименти в тази част на земното кълбо много трудно. Роланд фон Глазгоу от Университета на Източна Англия е намерил разрешение на този проблем, пише Scientific American, цитиран от Агенция Фокус.
Ученият планира изграждането на куб с дължина на страната 8 метра, в който да се създаде модел на Северния ледовит океан. Там той ще може да изучава как ледовете взаимодействат с атмосферата в лабораторни условия.
Изследователят е получил финансиране от 2 милиона лири от Европейския изследователски съвет, за да изгради халето и да извърши проучвания.
В Канада има експериментален модел на ледено море, но на открито такъв досега не е създаван, посочва Глазгоу.
Ученият възнамерява да изследва химическите реакции между морските ледове и атмосферата. За разлика от леда, образуващ се от прясна вода, морският лед съдържа значителни количества соли, някои от които се отделят при процеса на замръзване.
Установено е, че при замръзването на морската вода се освобождава бром, който разрушава озона в долните нива на атмосферата. Все още обаче не е ясна причината.
Все повече ледове се разтопяват и замръзват отново, което означава, че освобождаването на бром и разрушаването на озона става във все по-големи количества.
Сподели в социалните мрежи