Фото: Ройтерс
06 февруари 2014, четвъртък
Ракурс
Германски филми, сред които драма за любовния триъгълник, в който участва поетът Фридрих Шилер, автор на „Идеалът и животът”, ще доминират в програмата на започващия днес 64-и поред Международен филмов фестивал в германската столица - „Берлинале”, съобщи Дневник.
Световното кино обаче съвсем не е оставено на заден план. Началото ще постави новата комедия на американския режисьор Уес Андерсън „The Grand Budapest Hotel”, който разказва за премеждията на гостите и част от служителите на един хотел в Будапеща през 20-те години. Актьорският състав, както повелява традицията за Андерсън, е изпълнен със звезди като Ралф Файнс, Ейдриън Броуди, Харви Кайтел, Уилям Дефо и Тилда Суинтън.
На червения килим през следващите дни на фестивала, който продължава до 16 февруари, се очаква да минат Джордж Клуни, Тилда Суинтън, Шарлът Генсбург и Форест Уитъкър.
Най-голямото киносъбитие в Германия за годината ще покаже над 400 заглавия. Основната програма обаче включва само 23, от които 20 се съревновават за „Златна мечка”.
За пръв път от 2002 г. сред конкурентите са четири германски филма, сред които е „Die Geliebten Schwiester”, разказващ за връзката между поета от XVIII век Шилер и две красиви сестри от бедната аристокрация.
Другите са „Джак” на Едвард Бергер за 10-годишно момче, което се грижи за по-малкия си брат, докато единственият им родител работи; „Kreuzweg” на Дитрих Брюгеман за тийнейджърка, която се опитва да съчетае копнежите си с ултраконсервативната общност, в която живее.
В конкурсната програма са и три китайски филма, чиито действия се развиват извън бляскавите градове на страната.
Има и няколко филма от Латинска Америка като „Praia do Futuro” - любовна гей история, случваща се между Бразилия и Германия.
Първият уикенд на „Берлинале” ще има и два много силни акцента, чиито прожекции са извън състезателната програма. Единият от тях е пълната, несъкратена версия на новия филма на датския режисьор Ларс фон Триер „Нимфоманката".
„The Monuments Men” e силно обсъжданото ново заглавие на Джордж Клуни, в който участва и българският актьор Захари Бахаров. В лентата, чийто актьорски състав включва още имена като Кейт Бланшет, Мат Деймън и Бил Мъри, се разказва за опита на една организирана група да спаси част от изкуството в Германия, преди то да бъде разграбено от нацистите по време на войната.
Звездата от „Джанго без окови” и носител на две награди „Оскар” Кристоф Валц тази година ще се настани сред журито на „Берлинале”, който се счита за първия за годината голям европейски фестивал и е като симптом за наистина силните филмови заглавия, които имат шанса да изпъкнат през 2014 г.
Публиката на фестивала ще може да види и филма „Макондо” на Судабех Мортезай, разказващ за чеченско момче, което страда, живеейки в лагер за бежанци във Виена.
Темите на екрана на „Берлинале” в голяма степен са свързани и с актуалните теми в света. Това се доказа и през миналия месец, която се появи новината, че директорът на кинофроума Дийтер Косликсе опитва да помогне на босненския актьор от ромски произход Назиф Мужич, който миналата година взе наградата в Берлин за най-добър актьор, да получи убежище в Германия и по този повод го е поканил на фестивала и тази година.
През януари новината, че Мужич, който изпълнява себе си във филма „Епизод от живота на един събирач на желязо”, е изправен пред депортиране, след като първата му молба за убежище е била отхвърлена, създаде множество заглавия в медиите в страната.
Кослик обяви, че е свързал Мужич с адвокат и се надява той да може да му помогне. „Това е ужасна ситуация, всички тези хора нямат пари и надежда”, бе част от коментара му за случая.
Сподели в социалните мрежи