Фото: Фокус
17 февруари 2014, понеделник
Ракурс
Първото произведение на изкуството, използващо Google Glass събра стотици хора, които чакаха часове, за да го видят в Националната портретна галерия в американската столица, предаде кореспондентът на Радио “Фокус” във Вашингтон.
Скулптурата “Портрет на Америка” гостува няколко дни в галерията, като поводът е Денят на президентите, който се чества всеки трети понеделник на февруари.
Творбата, изобразяваща американския флаг въздейства и без посредничеството на технологиите, но “умните” очила правят възможно взаимодействието и своеобразния диалог с нея. Скулптурата с дължина три метра и половина е покрита с лещи за очила, като зад тях са подредени колажи от стотици образи на исторически фигури и поп икони от историята на САЩ, които се пречупват през стъклата.
Роденият в Грузия автор Дейвид Датуна отдавна използва стъкла за очила в творбите си и Google Glass изглежда закономерна стъпка от творческия му път.
Когато разглеждаме “Портрет на Америка” с носимото устройство, на екрана в дясната част на зрителното поле се прожектират различни клипове в зависимост от това в коя част на скулптурата е спрял погледът ни.
Зрителят може да види видео с Барак Обама, Бил Клинтън, Роналд Рейгън, Стив Джобс, Опра Уинфри, Лейди Гага, откъс от анимационния филм “Том и Джери” или електронна игра.
Интерактивната творба задава въпроси и записва отговорите и уникалното изживяване на всеки посетител с помощта на вградената в Google Glass камера и десетте камери в самата творба. Взаимодействието е възможно, благодарение на специално разработено софтуерно приложение, а записите ще бъдат съхранени и споделени чрез социална медия. На интернет страницата на автора всеки ще може да види собствения си клип.
Идеята е преживяванията на публиката да се превърнат в част от творбата и да бъдат съхранени като капсула на времето. Вероятно в бъдеще, хората ще се шегуват с факта, че през 2014 година сме чакали три часа, за да изпробваме носима технология, отбеляза един от служителите, които подготвяха посетителите за изживяването им с Google Glass.
Асоциираният директор на Националната портретна галерия Ник Апостолидес каза за “Фокус”, че интересът към скулптурата не стихва и през няколкото дни, в които е изложена хората чакат часове, за да я видят с “умните” очила. Той допълни, че реакциите на публиката са положителни и не е бил свидетел на съмнение в това, че Google Glass имат място в изкуството.
“В исторически план хората на изкуството винаги се стремили да използват новите технологии - независимо дали са венецианците, които са искали да вземат маслените бои от Северна Европа, или Вермеер през 17-ти век, който е експериментирал с лещи и камера обскура, или художниците през 19-ти век, които са възприели фотографията като изразно средство. За мен няма нищо ново и хората на изкуството винаги ще искат да разберат как могат да вземат тези нови инструменти и да споделят креативността си чрез тях. Това, което всъщност ме притеснява е, когато артистите не експериментират с последните технологии. Технологията сама по себе си не ме интересува, а някои нейни аспекти ме тревожат, но артистите внасят хуманност, душа и творчество в технологията, което като човешки същества ни прави да сме повече от животните”, обясни Апостолидес.
Той отбеляза, че е въодушевен да види как човек на изкуството като Дейвид Датуна използва тази най-модерна иновация в носимите технологии за хуманна и творческа цел, а не само, за да печели пари.”
Скулптурата “Портрет на Америка” дебютира през 2013 година в Базел, а обичайният дом на творбата е Ню Йорк.Тя е първото от поредица произведения на Дейвид Датуна, които ще използват Google Glass в рамките на проекта му “Гледната точка на милиарди”.
Сподели в социалните мрежи