18 февруари 2014, вторник
Ракурс
Приложението „Hemingway” е софтуер, който анализира примерен текст на потребителя по критерии, като четивност, прекомерна употреба на наречия, използване на сложни думи и пасивни глаголи, съобщи агенция „Фокус” по информация на „Motherboard”.
Приложението подчертава пасажите, където текстът може да бъде подобрен и дава насоки за писане на смели и разбираеми изречения като тези на Хемингуей.
„Когато изреченията са по-прости, читателят полага повече усилия да разбере идеята и посланието, отколкото да прави синтактичен анализ на изреченията”, казва съоснователят на програмата Адам Лонг.
Текстове от произведенията на самия Хемингуей не винаги получават най-високата оценка от едноименното приложение, но Лонг обяснява, че идеята на програмата се фокусира на средното равнище на разбираемост, на което именият творец пише. Хемингуей може не винаги да е спазвал собствените си правила за писане, но като цяло се е придържал към ясен и стегнат изказ.
Софтуерната програма използва автоматичен индекс, който е формула, изчисляваща колко лесно е четенето на текста. Индексът не е нова идея. Още през 1880 година английският професор Ел Ей Шърман е забелязал, че писателите от неговото съвремие пишат изречения със средна дължина от 23 думи, което било в силен контраст с изреченията от 50 думи от времето на кралица Елизабет.
През 1943 година Рудолф Флеш публикува труда си „Отличителни черти на четивния стил”, който включва формули за четивност, които се използват до днес.
Сподели в социалните мрежи