четвъртък, 19 декември 2024
Начало » Кореспонденции » Свят
100 години от смъртта на Шарл Албер Гоба


Фото: www.wikipedia.org
16 март 2014, неделя
Вилизара Анталавичева

Днес се навършва един век от смъртта на Шарл Албер Гоба, швейцарски деен политик и почетен секретар на Постоянното международно бюро за мир в Берн.

Заедно с Ели Дюкомен Гоба е удостоен с Нобелова награда за мир за 1902 година за дейността му в Интерпарламентарния съюз.

Гоба е роден през 1843 година в Трамелан, кантон Берн. Баща му бил протестантски пастор, а чичо му Самуел Гоба епископ на Йерусалим. Гоба посещава университета в Баyел, учи право, история и литература. Продължава правното си обучение в Хайделберг, където е докторант. След получаване на докторска степен той се мести в Париж, където продължава да се доусъвършенства като правист. Завърнал се през 1867 година в родния си край, той се установява в Берн, където работи първоначално в адвокатска кантора и преподава в университета френско гражданско право.

През 1882 година Гоба стартира политическата си кариера, поради държавната криза, обзела страната през този период. Като управител на образователната дирекция в Берн, една от длъжностите, която заемал, той допринася за многобройни положителни промени. Гоба въвежда ползотворни реформи в училищата и реорганизира учебните заведения за преподаватели. Застъпва се за подобряването на материалното състояние на учителите и премахва наказанието на учениците с бой.

Под негово ръководство е открит днешният университет в Берн. И там Гоба не остава бездеен. Той се опитва да въведе прием без изпити по антични езици. Гоба поощрява един католически-теологичен факултет, окриля го в изследователската му дейност с научна свобода и независимост от папското обучение. Този акт предизвиква открита неприязън.

Политиката му за висшето образование била подчертано благосклонна към жените и чужденците. Като политик Гоба написва пет значими исторически книги.

Поради протести Гоба поема през 1906 година Вътрешната дирекция.

През 1889 година той участва по време на Световното изложение в Париж в основаването на Интерпарламентарния съюз, който насърчава мира, мирното разрешаване на интернационални конфликти. Международната организация е една от най-старите с политически характер и има за цел развиване на предложения за разоръжаване и международен арбитраж. Дейността на Гоба за организацията се превръща в център на обществените му начинания.

Гоба ползва влиянието си като регионален и държавен политик, за да се се застъпва като европеец и космополит за мира.

Нобеловата награда за мир за 1902 година не го прави бездеен, напротив – той работи с още по-голяма енергия за международния мир. Като нобелов лауреат той придобива ярко реноме и се намесва в актуални конфликти. На интернационални конгреси пледира за разоръжаване и международен арбитраж. На прием в Белия дом отбелязва подем в отношенията с президента на САЩ Теодор Рузвелт.

Гоба не доживява избухването на Първата Световна война.



Сподели в социалните мрежи

Подобни новини

Microsoft догонва Apple
Български океанолози се борят срещу цунами
20 години световна мрежа
Над 1000 метра ще бъде най-високата сграда в света
Аштън Кътчър е новият Чарли Шийн
„Мръсни танци” пак изгрява
Берлин ще замълчи за минута
Откриха новия стар филмов музей във Франкфурт
София Копола отново пред олтара
Стив Джобс се оттегли

Компасът на мъдростта

Не бързай, не бери грижи. Тук си само гост за миг. Затова спри и помириши цветята.
Уолтър Хейгън


Българска народна банка
  • usd 1 USD = 1.83457
  • gbp 1 GBP = 2.29396
  • chf 1 CHF = 1.83096

Тераса, 1996
Иван Попов

Добави ме!






Къде ще прекарате коледните и новогодишните празници?

На хижа в планината
Вкъщи със семейството ми
С приятели в заведение
Ще празнувам с родителите ми
На работа

Гласувай
[Виж резултатите]

   "Пойнт Бургас" - информационен дайджест
   Градското списание
   "Лира" - Литературно-рекламна агенция
   вестник "Култура"
   вестник "Сега"
   www.drugotokino.bg
   www.webcafe.bg


Начало      За нас      Реклама      Контакти      Партньорски връзки      Общи условия     
© Rakurs 2011 - 2019
Ракурс - повече от новините!