Фото: СФФ
09 април 2014, сряда
Ракурс
Месец април е посветен на началото на новия семестър на Дискусионния клуб „София Филм Фест за учащи” в Дома на киното.
Традицията е изтъкнати професионалисти да представят филмите, а след прожекциите да ги дискутират с младата публика. Интересът към прожекциите и дискусиите е голям. Водещите програмата - режисьорът проф. Георги Дюлгеров и киноведа Антония Ковачева, са респектирани от ентусиазма и качествата на младежите, посещаващи събитието.
„София Филм Фест за учащи” е програма, създадена през 2009 с цел да представя европейско, българско и алтернативно кино пред аудитория от ученици и студенти. Тя продължава стремежа на Дома на киното да се ангажира с образователни програми, насочени към младежка аудитория. Това е традиционно за политиката на най-представителния арт-киносалон в България.
Програмата включва 11 европейски и световни заглавия, повечето от които участвали в София Филм Фест и Киномания, и стартира на 14 април с прожекция на един от най-новите български филми – „Живи легенди” на младия режисьор Ники Илиев, с участието на Орлин Павлов, Микеле Плачидо и още много други актьори. „Ангелският дял” на британския майстор Кен Лоуч ще срещне публиката с невероятна компания аутсайдери и техния опит за избавление от проблемите с помощта на едно много специално уиски.
Копродукцията „Шоково състояние” на Андрей Кошак представя някои особености на социалистическите общества от близкото минало, пречупени през чувството за хумор на автора.
Членовете на дискусионния клуб ще могат да видят една от творбите на Маргарете фон Трота, която възхити фестивалните специалисти през 2013 година – „Хана Аренд”, филм посветен на прочутата политоложка и философ, в който главната роля е поверена на невероятната актриса Барбара Зукова. Режисьорът Пабло Бергер е подготвил една черно-бяла фламенко-приказна „Снежанка”; виртуозът-режисьор Стивън Фриърс представя една реална история от 20 век чрез майсторската актьорска игра на Джуди Денч и Стийв Кугън във „Филомена”; а чрез средствата на художественото изкуство, съчетано с кино, ще се срещнете с творбите на Едуард Хопър във филма на Густав Дойч „Шърли: Представа за реалност”.
Неуморните братя Коен разказват интригуваща история в „Истинският Люин Дейвис”, вдъхновена от реален персонаж и поразяваща с превъплъщението на Оскар Айзък. „Гравитация” е творбата, за която може би беше говорено най-много през 2013 година – уникалната визия, сътворена от Алфонсо Куарон и Еманюел Любецки, ще порази възприятията на публиката.
Младите хора ги очаква и историята на първата рок-група у нас „Бъндараците” в документалния филм на Иван Трайков „Лорд Бънди от София”, а режисьорът Спайк Джоунзи представя една невероятна, модерна и малко тъжна приказка за любовта, благодарение на таланта на Хоакин Финикс в „Тя”.
Всеки филм в програмата Дискусионен киноклуб „София Филм Фест за учащи” отново ще бъде представен от домакините на прожекциите - режисьора Георги Дюлгеров и киноведа Антония Ковачева, които след всяка прожекция ще споделят интересни подробности, свързани с конкретния филм, и ще очакват въпроси от публиката.
Публиката на Дискусионния клуб „София Филм Фест за учащи” има възможност да попълва традиционните анкети на Дома на киното, чрез които научаваме какви са впечатленията и желанията на зрителите.
Успехът на „София Филм Фест за учащи” провокира Дом на киното да инициира други две образователни програми, насочени към младите – Хот Док, програма от документални филми, и „Светът на киното” – програма от филми, свързани с определени етапи от историята на киното. След като преминахме през американското нямо кино и гангстерския филм на 30-те години и през Чехословашката нова вълна и забранените филми от 1969, в момента продължава третият цикъл, посветен на Италианския неореализъм, който се реализира със съдействието на Италианския културен институт, Посолството на Италия и НФЦ.
Дискусионен киноклуб СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ ЗА УЧАЩИ пролет 2014 - www.domnakinoto.com/students
ПРОГРАМАТА ПО ДНИ И ЧАСОВЕ
14 април – 18:30
„Живи легенди”, режисьор Ники Илиев
21 април – 18:30
„Ангелският дял”, режисьор Кен Лоуч
28 април – 18:30
„Шоково състояние”, режисьор Андрей Кошак
5 май – 18:30
„Хана Аренд”, режисьор Маргарете фон Трота
12 май – 18:30
„Снежанка”, режисьор Пабло Бергер
19 май – 18:30
„Филомена”, режисьор Стивън Фриърс
26 май – 18:30
„Шърли: Представа за реалност”, режисьор Густав Дойч
2 юни – 18:30
„Истинският Люин Дейвис”, режисьори Джоел и Итън Коен
9 юни – 18:30
„Гравитация”, режисьор Алфонсо Куарон
16 юни – 18:30
„Лорд Бънди от София”, режисьор Иван Трайков
23 юни – 18:30
„Тя”, режисьор Спайк Джоунзи
Сподели в социалните мрежи