03 май 2014, събота
Ракурс
Изложба „Спасените реликви на Аполония” ще бъде представена на 17 юли в Созопол.
Това съобщи за Агенция „Фокус” Явор Иванов от НАИМ при БАН, ръководител на спасителните проучвания в Созопол.
„Започнахме с монтирането и експонирането на водосъбирателното съоръжение, станало известно като „антична тоалетна”. За първи път в Европа има експонирано такова съоръжение – целия питос е изправен, монтирана е античната тръба, която излиза от него”, допълни Иванов.
„Вече тридесет експоната, които ще бъдат в центъра на изложбата, постъпиха в археологическия музей в Созопол. Сред тях е теракотата, която се открива за първи път в България и подобна има само в Лувъра.
Има и гротеска фигура на един сатир, който е приклекнал и върху него има маймунка. Някои от чернофигурните съдове също са подготвени, както и бронзовата дръжка, която завършва долу с апликация на богиня и куче.
Сред тези находки е и петсантиметрова костна пластинка с врязани знаци и по цялата й дължина от едната страна завърша с триъгълници, от другата с обърнати такива, а по средата на малки полета има четири врязвания като знака пет като зара”, обясни за част от експонатите Иванов.
„Ще стане много добра изложба. Смятам, че хората ще го оценят и ще видят, че са спасени много ценни находки от научна и художествена гледна точка”, каза още Явор Иванов.
„В участъка пред община Созопол, където ще минават напорните тръби от водния цикъл, проучихме погребение на млад индивид при спасителните разкопки в Созопол, висок около 1,40 см. Гробът е заграден от големи камъни, които са боядисани от вътрешната страна с червено, което е символ на живота. Ние предполагаме, че тези камъни са или по-стар гроб от елинистичната епоха, или са го направили за този гроб. Засега това не може да бъде доказано, а е само хипотеза”, допълни Иванов.
Той обясни, че до главата му е поставен стъклен съд в отлично състояние – балсамарий, който се използва за съхранение на благовонни масла и парфюми.
„В Созопол и Черноморието за първи път се открива такъв съд. Той е с височина около 30 см, прилича на шише пещерска ракия – отдолу издуто, нагоре тясно. Заедно с бронзовата дръжка, този стъклен балсамарий се нарежда сред находките от римската епоха I – II век сл. Хр”, обясни Иванов.
Иванов посочи още : „Имаме и изненада – апликация на жена, която стои на трон, но подробности - на 17 юли. Тя е още на реставрация и трябва да видим иконографията й, но може би е от около IV век пр. Хр”.
Сподели в социалните мрежи