23 юли 2014, сряда
Ракурс
Istriya-romania OMV PETROM, най-голямата компания за проучване и добив на нефт и газ в Югоизточна Европа, откри голямо количество петрол в континенталния шелф на Черно море.
Това съобщава компанията в свое съобщение, след първичните сондажи в блок “Истрия XVII”.
Сондажът бе извършен на 2150 метра дълбочина под морското дъно, на около 35 nm от румънския бряг. Дълбочината на морето в района е едва 50 метра.
“Черно море е изключително важна зона за OMV PETROM, в която очакваме много потенциал за бъдещи открития. Към момента 18% от добива на хидрокарбонати, който извършва компанията, се осъществява в плитките води край Румъния”, каза Габриел Селичи, член на директорския борд на компанията, цитиран от Maritime.bg.
Първите оценки на новооткритото находище сочат, че от него могат да се добиват между 1500 – 2000 барела петрол дневно. Ако сметките излязат правилни, то от тази зона на “Истрия XVII” OMV PETROM ще осигури 1% от общия си дневен добив, който възлиза на 182 хил. барела дневно.
Към момента компанията е инвестирала около 19 млн. евро за проучването в плитките води на “Истрия XVII”. До завършване на оценките сондажният кладенец Marina 1 ще бъде циментиран.
През следващите месеци OMV PETROM ще оцени рентабилността на откритото находище. За евентуалната му експлоатация, при положение, че е рентабилен, ще са необходими поне още 100 млн. евро за инфраструктура, офшорни структури и сондажи. Добивът може да започне през следващите 3-4 години, смятат от компанията.
Антропогенният натиск над Черно море достига поредната връхна точка, писа неотдавна Maritime.bg. Още по време на проучванията, както в румънските блокове, така и в българския – “Хан Аспарух”, риболовците от двете страни усетиха последствията от тях.
В началото на миналата година български рибари казаха, че сеизмичният метод влияе на рибата, която в някои райони бе напълно изчезнала, след преминаването на специализираните кораби. Румъния обаче смята, че подобни проекти, ще й осигурят енергийна независимост и именно заради това страната допуска бурното (и спорно контролирано) развитие в сектора.
В края на януари румънското правителство отдаде за проучване и дълбоководния блок “Мидия”. В него ще работят същите играчи – Exxon Mobil, OMV Petrom и Gas Plus.
Множество неправителствени организации в Румъния вече изказаха своите притеснения за този тип дейности. От своя страна правителството в северната ни съседка убеждава обществеността, че тези дейности ще бъдат извършвани при прилагане на най-добрите практики.
В българския “Хан Аспарух” вече приключиха сеизмичните изследвания. Предстои обработка на получените данни, което трябва да стане до края на годината. От консорциума, който получи правата за проучване – френската Total (40%), OMV (30%) и испанската Repsol (30%), се надяват българският блок да има залежи, колкото съседния в Румъния.
В тази връзка се очаква първите сондажи да станат от следващата до 2017 година. Блок “Хан Аспарух” обхваща води с дълбочина от 100 до 2200 метра.
Сподели в социалните мрежи