Фото: www.wikipedia.org, Luis Miguel Bugallo Sánchez
20 август 2014, сряда
Ракурс
Октоподите и сепиите имат забележителната способност да се сливат с обкръжаващата среда, а сега учени са създали технология, която имитира тази форма на камуфлаж, съобщи агенция „Фокус” по информация на Live Science.
Екипът е разработил гъвкави листове от светлинни сензори, съдържащи чувствително към топлина багрило, което автоматично се приспособява към цвета на обкръжението си. Технологията би могла да има консуматорски, индустриални и военни приложения, според изследването, публикувано в изданието на Националната академия на науките на САЩ.
„Устройството е способно да произвежда бяло-черни матрици, които пресъздават формите на околната среда без намесата на потребителя или чрез външни измервания”, пишат в доклада си изследователите.
Октоподите и сепиите принадлежат към класа на цефалоногите или още главоногите – морски животни, които имат симетрични тела, големи глави и крайници или пипала. Тези създания са развили съвършени форми на камуфлаж, за да се защитават, да комуникират, да ловуват и да се размножават. Наскоро учените са успели да разберат способността им да „изчезват” на ниво орган и клетка.
В рамките на изследването екипът от Хюстънския университет и Университета на Илинойс в Урбана-Шампейн е създал вдъхновен от октопода материал, който може да усеща и да се движи, за да се слива със средата. Те са разработили гъвкави листове, състоящи се от сменящи цвета си елементи, положени върху отразителна повърхност с движещи се устройства и сензори.
Елементите, които сменят цвета си, съдържат багрила, променящи се при температури над 47 градуса по Целзий. Тестовете са показали, че материалът се адаптира към промени в рамките на една-две секунди.
Сподели в социалните мрежи