Болгарският историческо-археологически комплекс е разположен на брега на река Волга, южно от вливането й в река Кама
Фото: http://whc.unesco.org, © Makhmutov R.Z.
22 август 2014, петък
Ракурс
В Болгар (на 140 км от татарската столица Казан) бяха проведени тържества, организирани по случай внасянето на Болгарския историческо-археологически комплекс в списъка на Всемирното наследство на ЮНЕСКО, съобщи агенция Регнум.
Заслугата е преди всичко на бившия президент и сегашен държавен съветник на Татарстан Минтимер Шаймиев, който поздрави официално гостите.
За събитието специално пристигна и Генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова, писа news.bg.
„Ние с Минтимер Шаймиев сме добри приятели. Много пъти сме се срещали и съм му обещала, когато Болгар бъде включен в списъка на ЮНЕСКО, лично да дойда и това вече е факт. Искам да отдам дължимото на свършената работа. Това е ярък пример за съхраняване на традициите. Вие трябва да сте горди с културното си многообразие, едновременно с това сте и пример за толерантност. Сега се нуждаем от диалог на културите, от културна грамотност по отношение на съхраняването на наследството", заяви Ирина Бокова.
„Това е великолепен паметник, той вече принадлежи на целия свят, а не само на вас. И вие имате нова отговорност – да го съхраните и да продължите работата по съхраняването на историческите паметници, предавайки ги на новите поколения с послание за уважение и толерантност. Благодаря ви за всичко!”, резюмира тя.
Домакинът от своя страна се обърна към Бокова с думите: „Днес е голям празник. Осъществи се мечтата на нашия народ – Болгарският историко-археологически комплекс беше включен през месец юни т.г. в списъка на ЮНЕСКО. Това е нашата история. Поздравявам Ви от цялата си душа с празника от името на президента на Татарстан и държавните органи на Републиката”.
Той благодари на Ирина Бокова за това, че е дошла лично в Републиката да връчи сертификата, „което е свидетелство за уважението към Татарстан и неговия многонационален народ”, пише „Татар-информ”.
Почетни гости на празника станаха и други хора, помогнали на Минтимер Шаймиев да осъществи „мечтата на нашия народ”: постоянният представител на Руската Федерация в ЮНЕСКО Елеонора Митрофанова, директорът на Арабския световен регионален център за световното наследство Мунир Бушенаки, отговорният секретар на руската комисия за световно наследство Григорий Орджоникидзе, помощникът на президента на Татарстан и изпълнителен директор на Фондация „Възраждане” Татяна Ларионова, министърът на културата Айрат Сигбатулин.
Историческият и археологически комплекс в Болгар илюстрира обмена и реинтеграцията на няколко последователни културни традиции и владетели и отразява влиянието им върху архитектурата, градоустройството и ландшафтния дизайн. Имотът показва културния обмен на тюркски, угро-финската езикова група, славянски и други традиции. Доказателство за обмен на архитектурни стилове са дървените конструкции, които се появиха в богатия горски район, степният компонент на тюркските езикови племена, ориенталските влияния, свързани с приемането на исляма и европейско-руските стилове, които преобладават, откакто комплексът е станал част от руската държава.
Сподели в социалните мрежи