Вим Вендерс на филмовия фестивал в Мюнхен, 2014 г.
Фото: www.wikipedia.org, Harald Bischoff
23 август 2014, събота
Ракурс
На 65-ия Международен филмов фестивал „Берлинале”, който ще се проведе от 5 до 15 февруари 2015 година в Берлин, почетната награда „Златна мечка” за цялостен принос в киното ще бъде връчена на немския режисьор Вим Вендерс.
Призът ще бъде поднесен на церемония на 12 февруари преди специалната прожекция на един от най-важните филми на Вендерс „Криле на желанието” (1987) с Бруно Ганц и Питър Фолк. Общо 10 филма ще бъдат показани като част от ретроспектива, посветена на творчеството на режисьора, съобщи cineuropa.org.
„Правим ретроспективата на Вим Вендерс, за да почетем един от най-известните съвременни автори. Многостранната му и в преплитащи се жанрове работа като режисьор, фотограф и писател оформя живия ни спомен за кино и продължава да вдъхновява други режисьори”, каза директорът на „Берлинале” Дийтер Кослик.
Вендерс добива популярност още с дебютния си филм „Лято в града” (1970), но интернационален успех печели с „Алис в градовете” (1973) и „С течение на времето” (1976), които са едни от най-важните филми, въздействали върху т. н. „ново немско кино”.
Няколко години по-късно, след като работи в Европа и САЩ, Вендерс снима „Париж, Тексас” (1984) и печели „Златна палма”. Сред множеството награди, които режисьорът печели на европейски фестивали, са наградата за най-добър режисьор за „Криле на желанието” и специалната награда на журито за „Толкова далеч, толкова близо!” (1993) в Кан, „Златен лъв” за „Състоянието на нещата” (1982) на фестивала във Венеция и „Сребърна мечка” в Берлин за „Хотел за един милион долара” (2000).
Вендерс е режисьор на редица документални филми, сред които „Буена Виста Соушъл Клъб” (1999), „Пина 3D” (2011), снима филмови есета в чест на филмови режисьори, фотографира, пише и преподава филмово изкуство във Висшето училище по изобразителни изкуства в Хамбург.
В момента подготвя триизмерния си игрален филм „Всичко ще бъде наред”, драма с Шарлот Гейнсбург, Рейчъл Макадъмс и Джеймс Франко.
Сподели в социалните мрежи