"Рибари край Созопол"
10 октомври 2014, петък
Иво Милев Източник: Факел.бг
В Балната зала на НХГ може да се пречистите със скритите до днес състояния на Николай Ников - Ничето
„Един парижанин в София“ разказва в Националната художествена галерия живота си с живопис, графика и рисунки.
Изложбата на Николай Ников – Ничето (1924-1989) идва да ни присети за този българин и се появява в чест на неговата 90-годишнина. При това тя е първата му ретроспективна изложба.
Николай Ников, назоваван от всички Ничето, е роден през 1924 г. в София. Майка му, Райна Ракарова, е основателка на първото българско училище за приложни изкуства и занаяти „ИЗА“, в което преподават видни български художници и приложници. От малък Ничето е заобиколен от интелектуалния кръг на майка си, включващ техния родственик, художник и окултист Емануил Ракаров, Николай Райнов, Борис Шаров, Дечко Узунов, младия Павел Вежинов, Богомил Райнов и много други художници, музиканти, писатели и журналисти.
Като дете Ников получава завидно образование – изучава изящните и приложни изкуства, музика и езици. По-късно това ще му позволи да работи свободно във всички живописни и графични жанрове и техники, да свири на пиано, китара, мандолина и тромпет, с школуван глас да изпълнява джазови и оперни партии, заедно с шлагери и романси, да ползва свободно 8 европейски езика, включително латински и старогръцки.
Високото му образование се допълва с перфектно познаване историята на европейското изкуство и литература (с особено предпочитание към френската), окултизма и езотеричните науки, което става основа за впечатляващо, култивирано и богато тематично и стилово творчество.
По-голяма част от работите му ще останат скрити за погледа на публиката, дори и за най-близките му приятели, до смъртта му през 1989 г. и чак до днес.
В този смисъл, напълно буквално трябва да възприемаме думите на неговия приятел, художника Атанас Нейков - Найо, че „изкуството на Ников е скрито“.
За пръв път посетителите на изложбата ще имат възможност да се запознаят с дълбоко скритото и лично творчество на художника, създадено през 40-те, 50-те и 60-те години на миналия век. То представлява своеобразен стилистичен и тематичен компендиум на българско изобразително изкуство от този период и уникално свидетелство за епохата.
Винаги изискан и перфектен в облеклото си, денди и бохем, всеобщ любимец, Ников е емблематичен с присъстивето си в култовите за 60-те години заведения като „Бамбука“, ресторант „Производство“, „Славянка“, „Клуб на журналиста“ и др., където винаги е душата на компанията.
Пръв посетител на изложбата, при краткото си посещение в София на 23.09. тази година, беше френският интелектуалец от български произход Цветан Тодоров и близък приятел на Николай Ников от София и Париж.
Изложбата е съпроводена с албум-каталог, съдържащ 500 страници, монографична студия за Николай Ников и специално написан за изданието предговор от Цветан Тодоров.
Изложбата на този забележителен българин от Париж може да бъде видяна до 30.11.2014 г.
Сподели в социалните мрежи