18 ноември 2014, вторник
Ракурс
Австрийският студент Крисоф Ретецар е разработил бутилка, която сама се пълни с вода, пише Ingenieur.de. Той е използвал принципа на кондензацията, при който водата се добива от въздуха.
Системата, наречена
Fontus, е предназначена за велосипедисти.
Тя би могла обаче да бъде полезна и за хора в региони, където водата е дефицит, за самотни мореплаватели и пътешественици в пустинни райони и др.
Шишето, кръстено на римския бог на изворите, произвежда половин литър вода за един час, съобщи Агенция Фокус.
Системата събира водата капка по капка.
В един кубически метър въздух при типичните за Средна Европа условия има около 17 грама вода.
Ако въздухът се охлади, живителната течност кондензира под формата на малки капчици.
Устройството
Fontus се поставя на рамката на колело, а ключовата му част е компонент, обичайно използван за охлаждане в хладилниците и компютрите. Електротермичният преобразовател се базира на два полупроводника. Той генерира електричество при температурни разлики и обратно при наличие на електрически ток създава температурни разлики.
Точно на това се базира
Fontus.
За да може да се извлече водата от въздуха, горната част на устройството се охлажда, а долната се затопля. Капките се събират и чрез малка тръбичка попадат директно в бутилката. Необходимото електричество се осигурява от слънчеви панели, а при лошо време от батерия.
Системата функционира оптимално, когато въздухът е горещ и влажен.
Изобретението, номинирано в тазгодишните награди на Джеймс Дайсън, е по-скоро практична играчка за колоездачите в Европа, но в безводни региони то би могло да спасява живот.
Приблизително 2 милиарда души по света живеят в такива региони.
А според Кристоф Ретецар вода има достатъчно. Земната атмосфера съдържа около 13 хиляди кубични метра вода, което е равностойно на 13 милиарда литра.
Сподели в социалните мрежи