четвъртък, 19 декември 2024
Начало » Свят » Политика
Как Франция стана ... ислямска република

07 януари 2015, сряда
Александър Андреев
Източник: Дойче веле

Може ли една фикция да породи толкова силна омраза, че да доведе до убийства? Кървавият атентат в Париж с десетки убити натоварва с още по-голям драматизъм визията на Мишел Уелбек за Франция като ислямска република.

Нападението срещу сатиричното френско списание "Шарли Ебдо", прочуло се със своите критични позиции спрямо исляма и с карикатурите на пророка Мохамед, публикувани минали години, може би има връзка с новия роман на скандално известния писател Мишел Уелбек, отбелязват многобройни медии.

В последното си издание, "Шарли Ебдо" отделя челно място на произведението, в което Уелбек представя сценарий за ислямизирането на страната:Франция, 2022 година: над Париж грее полумесецът, на пилона се вее зеленият флаг на исляма. Франция е избрала първия си президент-мюсюлманин – Мохамед бен Абес. Президентът решава да отмени светската република и да изгради ислямска религиозна държава, в която е разрешено многоженството, а властта държат единствено мъжете. Жените са забулени и нямат право да работят, Сорбоната се превръща в ислямски университет, а всички преподаватели са задължени да станат мюсюлмани.

Просто литературна измислица или поглед в бъдещето?

Авторът Мишел Уелбек смята, че такъв сценарий е възможен: „Навярно няма да стане толкова скоро, колкото в книгата ми. 2022 година все още е твърде рано. Но въпреки това е възможно.”

"Най-добрият подарък за Марин Льо Пен"

Световноизвестният писател навремето получи високата френска литературна награда „Гонкур”, а критиката го смята за особено предизвикателен и скандален автор. Новият му роман „Подчинение”, който излезе днес (7.01.2015) на френския литературен пазар, сякаш потвърждава това клише за Уелбек.

Книгата носи експлозивно послание, което е взето назаем от пропагандата на крайнодесния „Национален фронт” във Франция.

Посланието гласи: Западът е заплашен от ислямизация. Френската „Лига срещу расизма и антисемитизма” предупреждава, че Уелбек си играе с колективните страхове на хората. Президентът на Лигата Ален Жакюбовиц нарича книгата „най-добрия подарък, която може да се направи на Марин Льо Пен.” Правозащитникът има предвид политическата интрига в романа: за да попречат на „Националния фронт” и Марин Льо Пен да вземат властта, левите и десните във Франция се обединяват в подкрепя на кандидата-мюсюлманин. Така те поемат цялата отговорност за случилото се впоследствие.

От тази гледна точка Мишел Уелбек всъщност разчиства сметки с реални френски политици и с една цяла политическа каста, която не съумява да обедини обществото.
Френският президент Франсоа Оланд се дистанцира от Уелбек. Той смята, че книгата не е някаква литературна храброст, а просто повтаря познати клишета. Защото, според Оланд, винаги е имало хора, които превъзнасят декадентното, упадъка и безизходния песимизъм.

Самият Уелбек отхвърля обвинението, че просто подклажда предубежденията на хората. „Ужасното дете” на френската литература не смята, че просто играе ролята на професионален провокатор.
Писателят е убеден, че Марин Льо Пен няма да извлече никаква изгода от новия му роман: „Аз не ѝ трябвам. За нея нещата така и така се стичат много добре.”

Смела сатира или ислямофобски пасквил?

Книгата на Мишел Уелбек, както и в предишни случаи, предизвиква максимално противоречиви реакции.
Част от критиците я наричат смела, иронична, отчасти дори саркастична сатира на съвременното френско общество.
Други обаче я атакуват като ислямофобски пасквил, който разпространява идеите на крайнодесните. Философът Малек Шебел казва: „Уелбек използва таланта си, за да подклажда страховете от исляма. Той е голям писател и тъкмо поради това е длъжен да носи отговорност.”
навярно ще повлияе върху начина, по който французите се отнасят към ислямската общност в страната си, опасява се Хасен Шалгуми, либерален ислямски проповедник.
Според него мюсюлманите вече се чувстват като белязани и смятат, че им търсят отговорност за проблемите на Франция.

„Икономическата криза естествено може да предизвика и криза на ценностите, дори морална криза. На определени политици това им харесва и те се възползват от него, за да сеят страхове. Романът на Уелбек върви в същия коловоз. Това вече не е никаква литература, не е култура – това си е расизъм”, казва Шалгуми.

Дали „Подчинението” наистина е боен призив срещу исляма или просто обществено-политическа карикатура?
Мишел Уелбек не дава отговор на този въпрос. Разказвачът в неговия роман, 44-годишен мъж на име Франсоа, също не може да се самоопредели.
Върху него ислямът упражнява едновременно привличане и отблъскване. „Това обърква, наясно съм” – казва Уелбек.
„Този релативизъм владее както главния герой, така и автора. Лично аз нито подкрепям, нито осъждам своя главен герой. Нека читателите решат за себе си. Честно.”



Сподели в социалните мрежи

Подобни новини

Уорлик провери рентгените на ГКПП Малко Търново
Есета и дискусия с ученици за спасяването на евреите
Благодариха на бившата ГДР за Обединението
Дилма Русеф пристигна в София
София наравно с Рим, Париж и Лондон
Не секват съмненията за манипулация на предстоящия вот
Край на диктатурата в Либия
22 години надежда за демокрация
Щедри пари за археология вместо нефтената тръба
Бургазлии също на протест срещу ACTA

Компасът на мъдростта

Ако спрем да се осъждаме, няма да имаме нужда от психотерапевт.
Епикур


Българска народна банка
  • usd 1 USD = 1.83457
  • gbp 1 GBP = 2.29396
  • chf 1 CHF = 1.83096

Тераса, 1996
Иван Попов

Добави ме!






Къде ще прекарате коледните и новогодишните празници?

На хижа в планината
Вкъщи със семейството ми
С приятели в заведение
Ще празнувам с родителите ми
На работа

Гласувай
[Виж резултатите]

   "Пойнт Бургас" - информационен дайджест
   Градското списание
   "Лира" - Литературно-рекламна агенция
   вестник "Култура"
   вестник "Сега"
   www.drugotokino.bg
   www.webcafe.bg


Начало      За нас      Реклама      Контакти      Партньорски връзки      Общи условия     
© Rakurs 2011 - 2019
Ракурс - повече от новините!