четвъртък, 19 декември 2024
Начало » Страната » Изкуство и книги » Свят
130 години от рождението на Жул Паскин отбелязаха във Видин

27 март 2015, петък
Ракурс

130 години от рождението на художника Жул Паскин бяха отбелязани с откриването на изложба в сградата на Държавен архив-Видин.

Директорът на архива Светлана Кръстева посочи, че съхранените документи внасят по-голяма яснота и хвърлят светлина върху малко известни неща от неговия живот.

„Тези документи са извор на информация за биографите на Жул Паскин, да се запознаят с тези документи са идвали изследователи от Япония, САЩ, Израел.
Една част от документите се отнасят за времето, когато семейството е пребивавало във Видин – между 1893 и 1894 година.

Тук се съхраняват оригинални свидетелства за раждането на художника, а така също и на неговите братя и сестри”, допълни Светлана Кръстева.

В архива са съхранени и спомени на съученика на Жул Паскин – Соломон Аладжем . Тези спомени са написани и за историята на еврейството във Видин, а също така и по желание на Иля Еренбург.

„В архива има и документи, показващи живота на семейство Пинкас след изселването им от Видин. Семейството не къса връзката с Видин, а продължават да даряват и да помагат както за цялото население на Видин, така и за Еврейската синагога във Видин”.

В изложбата са представени снимки и протоколи от тази дейност на семейство Пинкас. Експонирани са и нови документи, постъпили през последните години – снимки на негови родственици, а също и родословие, направено от наследници на фамилията Пинкас.

Нови са и документите, свързани с неговия пръв учител по рисуване Никола Чушков, предоставени от Държавен архив Габрово, а част от тях са предоставени от краеведа Христо Лишков.

Заместник кметът на община Видин Борислава Борисова подари на Държавен архив Видин албум със снимки, предоставен на общината от Аврам Папару родственик на Жул Паскин.

Светлана Кръстева обясни, че дядото на Аврам Папару е брат на Мариус Пинкас – баща на Жул Паскин, съобщи Агенция Фокус.

Юлиус (Юлий) Мордекай Пинкас ,известен повече като Жул Паскин или Паскен,е френски художник.
Роден е на 31 март 1885 г. във Видин, в семейството на богат еврейски търговец на зърнени храни. Майката на Паскин е от италиано-сръбски произход.

През 1892 г. семейството се преселва в Букурещ, а 3 години след това Юлий е изпратен да учи във Виена.
В периода 1902 - 1905 г. Юлий живее във Виена, Мюнхен, Берлин.
Учи в художественото училище на Мориц Хейман в Мюнхен, посещава Берлинската академия и заедно с това работи като илюстратор на немските списания “Симплицисимус“ и “Югенд“.

От 1905 г. се подписва Паскин.

В края на декември 1905 г. Паскин заминава за Париж като вече известен автор. Във френската столица се сближава и общува с кръга художници, посещаващи „Кафе дю Дом“, известни като “домистите“.

През 1906 г. негови карикатури под псевдонима “Паскин Русчук“ са публикувани в списание “Българан“, а на следващата година Паскин урежда първата си самостоятелна графична изложба в Берлин в галерията на Паул Касирер. През 1908 г. посещава парижките частни академии и излага свои рисунки на Есенния салон.

Той е бил една от най-ярките фигури в космополитния артистичен кръг на Монпарнас. Участва в изложбата „Берлински сецесион“ през 1911 г. в Ню Йорк и в Салона на независимите в Париж. По време на Първата световна война пътува из Америка и до Куба. Заедно с Макс Вебер прави изложба в „Мунтрос Галери“, Ню Йорк през 1917 г.
На 30 септември 1920 г. получава американско гражданство и се връща в Париж.
През 1921 - 1922 пътува до Алжир и Тунис, участва за първи път в „Салон дьо Л'Арене“ и отново излага в галерията на Берт Вейл.
Следващата година отново показва своя самостоятелна изложба в Америка в „Джозеф Брумър Галери“, Ню Йорк. През 1924 г. Паскин отново пътува до Алжир и Тунис, усвоява техниката на офорта, участва в колективна изложба в Ню Йорк и устройва самостоятелна изложба в галерия „Пиер“, Париж.

През 1927 г. участва в колективна изложба в „Американ Арт Галери“, Ню Йорк. За да не загуби американското си гражданство, се установява в САЩ.

През юни 1928 г. се връща в Париж и отново участва в колективна изложба в Ню Йорк.
Паскин е бил един от най-големите бохеми на своето време, приятел на Амедео Модилияни, Ърнест Хемингуей, Пикасо и Жорж Папазов.

През 1930 г. открива 2 самостоятелни изложби - в Ню Йорк и в Париж.

В деня на откриването на изложбата му в Париж - 2 юни 1930, Паскин се самоубива в ателието си.
Всички търговци затварят галериите си в траур, като знак за почитта към художника.

След смъртта му творби на Жул Паскин са показвани в България през 1935 г. заедно с творби на Иван Ангелов, Гошка Дацов, Юрдан Кювлиев, Иван Милев, Никола Петров.
С участие и на негови произведения през 1975 г. е организирана голяма ретроспективна изложба в София, Пловдив и Видин, а в 1991 г. - изложбата “Художници евреи в България”.

Творби на Жул Паскин притежават: Националният музей за модерни изкуства в Париж, Националната библиотека в Париж, Музеят за живопис и скулптура в Гренобъл, Музеят за изящни изкуства в Лил, Общинският музей в Камбре, Barnes Collection (Philadelphia),Националната художествена галерия в София.



Сподели в социалните мрежи

Подобни новини

Microsoft догонва Apple
Български океанолози се борят срещу цунами
20 години световна мрежа
Над 1000 метра ще бъде най-високата сграда в света
Аштън Кътчър е новият Чарли Шийн
„Мръсни танци” пак изгрява
Берлин ще замълчи за минута
Откриха новия стар филмов музей във Франкфурт
София Копола отново пред олтара
Стив Джобс се оттегли

Компасът на мъдростта

Най-същественото е невидимо за очите.
Екзюпери


Българска народна банка
  • usd 1 USD = 1.83457
  • gbp 1 GBP = 2.29396
  • chf 1 CHF = 1.83096

Тераса, 1996
Иван Попов

Добави ме!






Къде ще прекарате коледните и новогодишните празници?

На хижа в планината
Вкъщи със семейството ми
С приятели в заведение
Ще празнувам с родителите ми
На работа

Гласувай
[Виж резултатите]

   "Пойнт Бургас" - информационен дайджест
   Градското списание
   "Лира" - Литературно-рекламна агенция
   вестник "Култура"
   вестник "Сега"
   www.drugotokino.bg
   www.webcafe.bg


Начало      За нас      Реклама      Контакти      Партньорски връзки      Общи условия     
© Rakurs 2011 - 2019
Ракурс - повече от новините!