28 март 2015, събота
Ракурс
Държавен културен институт – Културен център (ДКИ – КЦ) „Двореца” в Балчик посреща туристическия сезон с нови Арт галерия и информационен център.
Това съобщи Жени Михайлова, директор на културния институт, за Агенция Фокус.
В арт галерията „Тунела” са представени стъклопластика и живопис.
Новата галерия както и другата – „Тихото гнездо”, са оборудвани със специално галерийно осветление. Интериорът на „Тунела” е изпълнен от дърво и балчишки камък, изцяло в стила на Архитектурно-парковия комплекс.
В началото на месец април в Иконата зала и Арт галерията ще бъде открита гостуваща изложба „Луковитско съкровище”, която ще бъде експонирана в „Двореца” няколко месеца.
В дните от 22-ри до 30-ти април в културния институт ще се проведе XIV-то издание на биеналето „Художници, Балчик, любов – Светлинни пътеки”.
На 30-ти април в Храма на водата – Нимфеум, ще бъде представен концерт по повод Международния ден на джаза с участието на духовия оркестър на Добрич с диригент Стоян Монов.
Новият Културно-информационен център в „Двореца” е изграден заедно с Арт галерията „Тунела”, стойността на проекта е 92 000 лв.
За целия културен сезон на центъра е предвидено през тази година организирането на 20 изложби, 10 театрални постановки, 5 международни фестивала и 50 специални събития.
Ръководството на „Двореца” има пълната подкрепа на Министерство на културата и ще се търси вариант за въвеждането на единна електронна каса за целия Архитектурно-парков комплекс, който включва и Ботаническа градина.
Приключила е реставрацията на параклиса „Успение Богородично”. Стенописите там са напълно обновени. Параклисът е обявен за паметник на културата с национално значение. От 50 години такава цялостна реставрация на параклиса не е правена.
Параклисът е построен в периода 1929-1930 година. Той е копие на църквата „Св. Джеймс” от 15 век, която се намира в северната част на остров Кипър в селцето Трикомо.
Стенописите са дело на Анастасе Демиан. В началото е работел и румънецът Димитриу Браески, по-късно – Таше Папатриандафил.
Реставрацията на стенописите в параклиса започва през 2013 година, като повече от 30% от живописния слой е бил изгубен през годините от влагата по стените на параклиса. В края на 2013 година е укрепена структурата на мазилката и това е първият етап от реставрационния процес.
Тази дейност е на стойност 19 000 лв. Реставрацията на стенописите, на стойност 18 000 лв., също е приключила вече. Консерватор е гл. ас. д-р Яким Дейков, реставратор – Павлин Пенев.
Сподели в социалните мрежи