05 април 2015, неделя
Ракурс Източник: Lira.bg
Съвсем наскоро дебют в българския телевизионен ефир направи кримката „Бекстрьом“. Първообразът на чудатия и груб главен герой идва от излезлите наскоро и у нас романи на Лейф Г. В. Першон – „Онзи, който убие дракона“ и „Убийството на Линда“.
Вместо в шведските градове Солна и Векшо, действието се развива в Портланд, Орегон.
Детектив Еверт Бекстрьом обаче остава все така неприятен, груб и проницателен, какъвто е и в книгите на Першон.
У нас световният бестселър на Диана Габалдон„Друговремец“ получи нов живот в ръцете на читателите след дебюта на едноименния сериал в родните телевизии.
Действието се развива в две времена: през 40-те години на XX век и 40-те години на XVIII век. Годината е 1945-та. Клеър Рандал, бивша медицинска сестра току-що се е завърнала от фронта и заедно със съпруга си, Франк Рандал, се отправя на втори меден месец високо в планините на Шотландия. Всичко върви прекрасно до момента, в който Клеър не навлиза в кръг от древни мегалити. И излиза от другата страна – само за да осъзнае, че се е озовала в една разкъсвана от войни и кланови междуособици Шотландия през лето Господне… 1743.
Без да разбира как, Клеър преминава през портал на времето и се озовава в центъра на конфликти и интриги, които не разбира и които застрашават живота й. Но също така попада на Джейми Фрейзър – галантен и образован шотландски боец, чийто живот се оказва в нейните ръце.
Отличната игра на звезда от ранга на Кевин Спейси няма как да не повлияе добре за популярността на книгата „Къща от карти“ от Майкъл Добс, по която е сниман едноименния сериал.
Добс въвежда читателите си зад кулисите на безскрупулни политически машинации и корумпирани медии във Великобритания в края на 80-те, с детайл и дълбочина присъщи на автор, преживял това, което разказва. Главният герой – Франсис Ъркарт, използва връзките и информацията си, за да излезе от сянката на анонимен партиен пост. Задейства грандиозна подмолна машина за скандали и шантаж, което ще разклати всички в Уестминстър, за да свали премиера и да заеме мястото му.
Съвсем наскоро световните агенции обявиха, че следващата година телевизионната продукцията ще се завърне на екрана след огромния интерес, който предизвиква. Но въпреки добрата игра на Спейси и изпипания сценарий, читателите твърдят, че книгата е по-добра от филма.
Може би най-объркващ за читателите остава „Касъл“, за които остава загадка кое идва първо – сериалът или книгите.
Историите за бъбривия и чаровен писател Джеймисън Руук и сериозната и целенасочена детективка Ники Хийт са неизменна част от телевизионния сериал, носещ името на автора на хартиената поредица – Ричард Касъл. Преплитането на сюжетите е пълно.
Автори на книгите, издавани у нас от „Пробук“, са сценаристите на телевизионната версия.
Стилът им е уникален, а „Жега“, „Адска жега“, „Убийствена жега“,„Ледена жега“, „Смъртоносна жега“ и „Свирепа жега“ ще зарадват всеки почитател на динамичната кримка, дори и да не е гледал телевизионната версия.
Любителите на криминални разследвания може би все още се радват на приключенията на малкия екран на любими герои като комисар Монталбано, отец Браун, проницателната мис Марпъл и разбира се – Шерлок Холмс.
Монталбано идва от книгите на италианския майстор Андреа Камилери, издавани и у нас от „Книгопис“.
На пазара у нас вече са „Двойният мъртвец“, „Ароматът на нощта“,„Екскурзия в Тиндари“, „Гласът на цигулката“, „Крадецът на закуски“, „Теракотеното куче“ и„Формата на водата“.
По телевизиите пък се върти вече и сериал за младия комисар Монталбано.
Отец Браун е измислен от английския класик Гилбърт Кийт Честъртън (1874-1936).
Честъртън е автор на повече от сто произведения ¬ разкази, есета, философски трактати и сатирични стихове, на биографии на Франциск Асизки и Тома Аквински, изследвания върху Браунинг, Дикенс и Стивънсън, на хиляди статии в периодични издания.
Най-голяма популярност обаче му носи поредицата криминални разкази, в които детективът е подвеждащо простодушният отец Браун. У нас те са издадени от „Фама“ като „Загадките на отец Браун“.
В духа на класическата криминална интрига, дух, към който принадлежат герои като Шерлок Холмс и Еркюл Поаро, отец Браун разследва заплетените си случаи с помощта на логиката и психологията, с наблюдателност и познание на човешката природа, съчетани с немалка доза хумор.
Мис Марпъл пък е вторият по популярност персонаж от творчеството на Първата дама на криминалната литература Агата Кристи.
Тя успешно си съперничи по проницателност и способност да разкрие и най-голямата загадка с Еркюл Поаро.
Във Великобритания култът към Шерлок Холмс е толкова голям вече, че съществуват куп туристически агенции и компании, които предлагат обиколка на Лондон по маршрутите на знаменития детектив.
Сполучлив нюанс към личността на Холмс придава и сериала „Шерлок“ с набиращият огромна популярност актьор Бенедикт Къмбърбач в главната роля. Но телевизионната версия все пак проследява само малка част от приключенията на Холмс като е консултиращ детектив към лондонската полиция и помощник на инспектор Грег Лестрад в сравнение с това, което сър Артър Конан Дойл разкрива в книгите си.
Сред любимите на тийнейджърите пък остават „Малки сладки лъжкини“ по поредицата на Сара Шепърд и „Клюкарката“ по книгите от серията „Интригантката“ на Сесилия фон Зигесар.
Предлагаме ви топ 10 на книгите, по които са правени най-популярните сериали, според класацията на imdb.com.;
1.
„Игра на тронове“ от Джордж Р. Р. Мартин
2. „
Малки сладки лъжкини“ от Сара Шепард
3. „
Къща от карти“ от Майкъл Добс
4. „
Дневниците на вампира“ от Л. Дж. Смит
5. „
Шерлок Холмс“ от Артър Конан Дойл
6. „
Жега“ от Ричард Касъл
7. „
Друговремец“ от Диана Габалдон
8. „
Дяволски кости“ от Кати Райкс
9. „
Интригантката“ от Сесилия фон Зигесар
10. „
Ханибал“ от Томас Харис
Сподели в социалните мрежи