четвъртък, 19 декември 2024
Начало » Театър и музика
Българин свири в Лондон с „Гуарнери”

Гордостта на Рада Джагарова – нейните ученици Венци Хърков и Даяна Харизанова, която издържа успешно изпитите и също отива да учи виолончело в „Гилдхол”
Фото: Личен архив
16 декември 2011, петък
Ракурс

Скъпия инструмент от 1642 г. му дали от престижния колеж „Гилдхол”

Младият Венцислав Хърков, който завърши НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров” в Бургас, а сега е трета година студент по виолончело в Лондон, вече свири с инструмент от 1642 г. Ръководството на престижния колеж „Гилдхол”, където той учи, е взело решение да ползва стария „Гуарнери”, който е изключително скъп и малко музиканти по света могат да се докоснат до него.

„Това е много висока оценка за Венци, обикновено тези стари инструменти се дават за отлична работа. Още по-вълнуващо е, че решението е взето в отсъствието на неговия професор, представяте ли си, няма никаква друга мотивировка освен обективна преценка за труда и таланта на момчето”, превъзбудено каза пред „Ракурс” неговата учителка Рада Джагарова.

За признанието на Венци тя научила от майка му Тодорка Бинева, с която са колежки в музикалното училище. Пред нея Венци споделил удивлението си от невероятното звучене на старото чело.

„Учителка съм 46 години, не знам такова дете като Венци, да иска да свири постоянно. В часовете се стремеше да постигне максимума в техниката на свирене. Никога не е правил проблем колко часа ще се занимаваме – толкова, колкото трябва. Със страхотна дисциплина! И сега чувам, че продължава така, ходи, взима си изпитите, свири в три камерни състава – това какво означава? Само един отговорен човек може да се справи. Инструментът, това е неговият живот”, не спира да го хвали Джагарова.

Венци замина за Лондон веднага след дипломирането си в Бургас. На специално прослушване в английската столица младият талант излезе напред от около 40 кандидати-конкуренти от различни страни и с изпълнения на Паганини и Дворжак спечели тогава 1-годишна стипендия за обучението си, приблизително 3500 евро. В английската столица той продължи да усвоява тънкостите на струнния инструмент при проф. Стефан Попов, с когото се знаят професионално още отдавна. Младежът участва няколко поредни години в майсторските класове, които успелият българин провежда в Бургас.

Бащата на Венци - Стефан Хърков, е професор по история на музиката в Шуменския университет, а любовта към виолончелото момчето вероятно дължи на дядо си Иван, който бил фармацевт, но често опъвал струни на челото.

След множество награди от различни конкурси, след ярки изяви в Унгария, Турция, Австрия, Германия и САЩ тази есен Венци се завърна в Бургас и участва в Дните на руската инструментална музика с взривяващо изпълнение на Шостакович.



Сподели в социалните мрежи

Подобни новини

Лили Иванова аплодира бургаския театър
Без театрален фестивал наесен
Чакринов си търси актриси
Змей шета по куклената сцена
Велко Кънев пак режисьор в Бургас
2011 - фестивална година за бургаските кукленици
Недялко Йорданов се изповяда и музикално
„Сигнал” със стотен концерт в Бургас
Дюлгеров режисира Меглена Караламбова в театъра
Ути Бъчваров откри велосъстезание

Компасът на мъдростта

Няма власт над оная глава, която е готова да се отдели от плещите си в името на свободата и за благото на цялото човечество.
Христо Ботев


Българска народна банка
  • usd 1 USD = 1.83457
  • gbp 1 GBP = 2.29396
  • chf 1 CHF = 1.83096

Тераса, 1996
Иван Попов

Добави ме!






Къде ще прекарате коледните и новогодишните празници?

На хижа в планината
Вкъщи със семейството ми
С приятели в заведение
Ще празнувам с родителите ми
На работа

Гласувай
[Виж резултатите]

   "Пойнт Бургас" - информационен дайджест
   Градското списание
   "Лира" - Литературно-рекламна агенция
   вестник "Култура"
   вестник "Сега"
   www.drugotokino.bg
   www.webcafe.bg


Начало      За нас      Реклама      Контакти      Партньорски връзки      Общи условия     
© Rakurs 2011 - 2019
Ракурс - повече от новините!