22 май 2015, петък
Ракурс
От 25 до 31 май 2015 г. италианският Дом на Киното (Casa del Cinema – Villa Borghese) ще е домакин на осмото издание на Празника на българското кино в Рим.
Тазгодишното издание е посветено на стогодишнината на българското кино: през 2015 г. се навършва точно век от прожекцията на първия български игрален филм „Българан е галант” на пионера Васил Гендов. Копие от този филм не е запазено, но кинообщността от години вече е избрала датата 13 януари за честване на Деня на българското кино.
В програмата са включени някои от най-интересните ленти, създадени през последната година като „Съдилището”, последната творба на режисьора Стефан Командарев (награда за най-добър български филм от „София филм фест” през 2014 г. и за главна мъжка роля на фестивала „Златна роза” ’14) и „Досието Петров” на режисьора Георги Балабанов и известния френски сценарист Жан-Клод Кариер – грабваща история за промените в България, която започва в края на 80-те и завършва в наши дни.
Годишнината е и повод в Рим да бъдат показани някои от най-обичаните филми от миналото, специално преведени за случая. Сред заглавията, добре познати в Италия, са „Козият рог” на Методи Андонов и „Крадецът на праскови” на Въло Радев.
По традиция за откриването на Празника на българското кино в Рим ще пристигне делегация от актьори и режисьори, оглавена от министъра на културата Вежди Рашидов, който ще проведе работна среща с италианския си колега Дарио Франческини, на която се предвижда да се преподпише споразумението за филмови копродукции между България и Италия. За празника в Рим ще дойдат и Асен Блатечки, Стефан Командарев, Владо Пенев, Явор Веселинов, Стефка Янорова, Параскева Джукелова, Малин Кръстев, Михаил Билалов, Георги Балабанов, Галина Тонева.
В рамките на Седмицата на българското кино ще бъде представена и изложбата „Обичам този филм’ с общо 60 плаката на популярни български и световни филми. Участват 26 от артистите на платформата за плакатно изкуство plakatkombinat.com с куратор Анна Симеонова. Новите авторски произведения дават съвременна гледна точка към емблематични примери от стогодишното българско кино – „Козият рог”, „Господин за един ден”, „Време разделно”, „Опасен чар”, „Вчера”, „Крадецът на праскови”, също така и към популярни световни филми, сред които „Сладък живот”, „Шофьор на такси”, „Матрицата”, „Списъкът на Шиндлер” и др.
Седмицата на киното е организирана от Българския културен институт в Рим с подкрепата на Министерство на Културата и Националния филмов център.
Сподели в социалните мрежи