четвъртък, 19 декември 2024
Начало » Изкуство и книги » Свят
Любимите книги на големите автори

20 юни 2015, събота
Ракурс
Източник: Lira.bg

Великите писатели са и ревностни читатели. Соня Вайзер, редактор в mentalfloss.com се разрови в историята, за да открие любимите книги на някои от най-четените и популярни писатели.

Ето ги:

Айн Ранд

„Най-доброто, което съм чела, най-любимото нещо в цялата световна литература (включително тежката класика“ е новелата, наречена „Калуме К“ от Меруин-Уебстър“, пише през 1945 г. Ранд. Книгата се радвала на голяма популярност в онези години, дори да не сте чували днес за нея. Според списание“Чикаго“ тя е „старомодна, но галена новела от средния запад за построяването на поточна линия за зърно и въвеждане на процедура за по-бърза подготовка на селскостопанската продукция“…

Ърнест Хемингуей


Хемингуей веднъж казал, че „няма приятел, така верен като книгата“. През 1935 г. той публикува в сп. „Ескуайър“ списък с няколко „приятели, които предпочитам да можех да прочета отново за първи път… вместо да получа приход от милион долара за годината“. В списъка били „Ана Каренина“, „Буденброкови“, „Брулени хълмове“, „Мадам Бовари“, „Война и мир“, „Братя Карамазови“, „Хъкълбери Фин“, „Червено и черно“, „Дъблинчани“, „Автобиография“ на Йейтс, „Far Away and Long Ago“, „A Sportsman’s Sketches“, „Winesburg, Ohio“, „Кралица Марго“, „La Maison Tellier“, „Пармският манастир“ и др. Това не бил първият читателски списък, който той е публикувал. Година по-рано Хемингуей представя списък с 14 книги, които могат да вдъхновят всеки писател. Списъкът включвал почти същите заглавия плюс късите разкази на Стивън Крейн.

Рей Бредбъри


Когато е на 83-годишна възраст през 2003 г. Бредбъри дава интервю за „Барнс § Ноубъл“. Книгите, които посочва за свои любими тогава са малко изненадващи. Сред тях Бредбъри поставя „Събрани съчинения“ от Джордж Бърнард Шоу, които според него съдържат цялата интелигентност и хуманизъм в последните 100 и повече години. Авторът на „451 по Фаренхайт“ изтъква творчеството на Лорън Айсли, „който е нашият най-велик поет и есеист за последните 40 години“. Посочил е и „Моби Дик“ на Херман Мелвил с думите: „Влиянието на този роман върху живота ми в последните 50 години е повече от очевидно“. Книгите, които най-много са повлияли на кариерата му пък са от серията „Warlord of Mars“ на Едгар Райс Бъроуз. „Те влязоха в живота ми, когато бях на 10 години и ме караха да се губя из поляните, да скръствам ръце и да моля Марс да ме заведе у дома“, казва Бредбъри и допълва: „Не след дълго започнах да пиша и този процес никога не спря. Всичко това заради господин Бъроуз.“

Джордж Р. Р. Мартин


Никак не е изненада, че авторът на поредицата „Песен за огън и лед“ Джордж Р. Р. Мартин признава, че „Властелинът на пръстените“ на Дж. Р. Р. Толкин „все още е книгата, на която най-много се възхищава“. Той я прочел за пръв път когато бил в гимназията. Изненадващ обаче е изборът му за любима книга през 2014 г., когато пред сп. „Лайв“ казва: „Никога няма да забравя „Station Eleven“. Книгата на Емили Сейнт Джон Мандъл е за група актьори в пост апокалиптично общество. Дълбоко меланхоличен роман, но написан много красиво, чудесно елегичен… книга към която винаги ще се връщам и помня“ Follow Джилиан Флин Когато през 2014 г. попитали авторката на „Не казвай сбогом“ Джилиан Флин за нейната любима книга, тя признала, че обича книги, които „взимаш, когато се чувстваш разбит и нищо не ти се чете“. Според нея такава е „Десет малки негърчета“ на Агата Кристи и „Executioner’s Song“ на Норман Мейлър. Владимир Набоков По време на телевизионно интервю във Франция през 50-те години авторът на „Лолита“ съставил списък на великите в литературата. Там включил „Одисей“ от Джеймс Джойс, „Метаморфози“ от Кафка, първата част от „В търсене на изгубеното време“ от Марсел Пруст и „Санкт Петербург“ на Андрей Бели.

Джейн Остин


Авторката на класиките „Гордост и предразсъдъци“ и „Ема“ била много ревностен читател на проза, поезия и драматургия. Тя обичала „Корсарят“ на Лорд Байрон, „Madame de Genlis’s Olimpe“ на Теофил, „The Mysteries of Udolphо“ от Ан Радклиф. Най-големият й фаворит обаче била книгата „The History of Sir Charles Grandison“ от Самуел Ричардсън.

Марк Твен


През 1887 г. Чарлс Д. Крейн, пастор в Мейн, попитал Твен в писмо какво ще препоръча на малки момичета и момчета и кои са любимите му книги. Твен отговорил, че сред любимите му са творбите на Карлайл, на Сър Томас Малори за Крал Артур и „Приказки от 1001 нощ“.

Франсис Скот Фитцджералд


През 1936 г., четири години преди смъртта си, Фитцджералд живеел в Гроув Парк в Северна Каролина. След като направил опит за самоубийство, властите настояли за него да се грижи обучена медицинска сестра. Назначили Дороти Ричардсън. На нея той съставил списък от 22 книги, които са задължителни. В списъка била „Сестра Кери“ на Теодор Драйзер, „Животът на Исус“ от Ърнест Ренан, „Къща за кукли“ от Хенрик Ибсен и „Winesburg, Ohio“ от Шърууд Андерсън.

Самюъл Бекет


Спечелилият Нобелова награда за литература през 1969 г. автор на „В очакване на Годо“ винаги е бил много саможив човек, дори след като привлякъл вниманието с творбите си. През 2011 г. в сборник с писмата на писателя той дал възможност на света да надникне сред приятелите му и да разбере кои са книгите, които го вълнуват. В кореспонденцията си Бекет пише за много книги. Той описа „Около света за 80 дни“ като прекрасно четиво, разказва за прочита си на „Ефи Брийст“ от Теодор Фонтане, който всеки път предизвиквал „едни и същи стари сълзи на едни и същи пасажи“, пише колко много харесал „Спасителят в ръжта“ на Селинджър, „много повече от всичко друго“. 

Р. Л. Стайн


Авторът на поредицата „Goosebumps“ Р. Л. Стайн споделя за „Вашингтон пост“, че любимата му книга е „Вино от глухарчета“ от Рей Бредбъри, за която казва, че „това е една от най-подценяваните книги в историята. Лиричното завръщане на Бредбъри към детските му години в Средния запад, едно време, което никога повече не се върнало, е вид носталгия, която много малко писатели постигат“.

Дж. К. Роулинг


Любимата книга на авторката на серията за Хари Потър е класиката „Ема“ на Джейн Остин. „Вирджиния Улф казва за Остин, че „за велик писател като нея, е било много трудно да изживее величието си“. Историята в „Ема“ те сграбчва и не те пуска от начало до край. Знаеш, че си прочел нещо велико, в което няма нищо излишно, споделя Роулинг. Друга нейна любима книга от детството и е „The Story of the Treasure Seekers“ на Едит Несбит, за която Роулинг казва: „Това е детската писателка, с която се идентифицирам. Книгата й е революция в историите за деца… още повече, че се появява във време, когато за деца се пишели моралистични пиеси“.

Мая Анджелоу


Поетесата имала много любими книги, включително „История за два града“ на Чарлс Дикенс, Библията, пиесата „Look Homeward, Angel“ от Томас Уулф, „Малки жени“ на Луиза Мей Олкът. „Когато чета Олкът, знам, че момичетата, за които говори са бели. Но са добри момичета и ги разбирам. Чувствам се все едно съм там, сред тях, в дневната им, в кухнята им“, казвала Анджелоу.

Хенри Милър


Авторът на „Тропика на рака“ написал цяла книга, която, според предговора си, „разкрива жизнения смисъл на книгите“. В „Книгите на моя живот“ той включва глава „100-те книги, които най-много ми повлияха“ и сред тях са „Брулени хълмове“, „Приключенията на Хъкълбери Фин“, „Клетниците“ и „Стръкчета трева“.

Джон Стайнбек


„Winesburg, Ohio“ от Шърууд Андерсън е една от любимите книги на автора на „На изток от рая“. Но първата любима книга на Стайнбек е „Смъртта на Артур“ – сборник с приказки за крал Артур от сър Томас Малори, която писателят получил като подарък, когато бил на 9 години. Тя оказва голямо влияние върху творчеството му и е в основата на написването на „Крал Артур и неговите доблестни рицари“. Той бил написал едва седем глави от книгата, когато починал през 1968 г. и тя била издадена посмъртно.



Сподели в социалните мрежи

Подобни новини

Microsoft догонва Apple
Български океанолози се борят срещу цунами
20 години световна мрежа
Над 1000 метра ще бъде най-високата сграда в света
Аштън Кътчър е новият Чарли Шийн
„Мръсни танци” пак изгрява
Берлин ще замълчи за минута
Откриха новия стар филмов музей във Франкфурт
София Копола отново пред олтара
Стив Джобс се оттегли

Компасът на мъдростта

Великите мисли идват в главата на човека толкова рядко, че никак не е трудно да се запомнят.
Алберт Айнщайн


Българска народна банка
  • usd 1 USD = 1.83457
  • gbp 1 GBP = 2.29396
  • chf 1 CHF = 1.83096

Тераса, 1996
Иван Попов

Добави ме!






Къде ще прекарате коледните и новогодишните празници?

На хижа в планината
Вкъщи със семейството ми
С приятели в заведение
Ще празнувам с родителите ми
На работа

Гласувай
[Виж резултатите]

   "Пойнт Бургас" - информационен дайджест
   Градското списание
   "Лира" - Литературно-рекламна агенция
   вестник "Култура"
   вестник "Сега"
   www.drugotokino.bg
   www.webcafe.bg


Начало      За нас      Реклама      Контакти      Партньорски връзки      Общи условия     
© Rakurs 2011 - 2019
Ракурс - повече от новините!