31 март 2016, четвъртък
Ракурс
След дълго боледуване на 86 г. почина унгарският писател Имре Кертес, който е носител на Нобелова награда за литература през 2002 година.
Това съобщава унгарската държавна медия MTI, която се позовава на неговия издател, цитирана от Ройтерс.
Кертес, който е от еврейски произход успява да се измъкне жив от нацисткия лагер на смъртта „Аушвиц” по време на Втората световна война, съобщи news.bg.
Той печели Нобелова награда за произведения, които обрисуват нацистките лагери на смъртта като „окончателната истина” за това колко ниско може да падне човешкото същество, а също така за книгите му, „които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята“.
Имре Кертес е роден ноември 1929 г. в Будапеща. През 1944 година, в края на Втората световна война, той е на 14 години и е депортиран, заедно с други унгарски евреи, в концентрационния лагер „Аушвиц, след което е изпратен в лагера „Бухенвалд”.
Най-известната книга на Кертес, „Безсъдбовност“ („Sorstalanság“), описва опита на петнадесетгодишния Дьорд Кьовеш в концентрационните лагери Аушвиц, Бухенвалд и Цайц. Макар романът често да е определян като автобиографичен, самият автор отхвърля това определение.
След освобождаването на „Бухенвалд” от американските войски през април 1945 г., Кертес се завръща в Унгария, където завършва образованието си и работи като журналист и преводач.
Започва да пише „Безсъдбовност“, но първоначално среща трудности с публикуването на книгата. Тя е издадена през 1975 година.
В края на 80-те години отново започва да публикува романи, в някои от които доразвива елементи от сюжета на „Безсъдбовност“ в контекста на следвоенна Източна Европа. От края на 90-те години прекарва голяма част от времето си в Берлин.
През 2002 г. получава Нобелова награда за литература.
Сподели в социалните мрежи