12 февруари 2017, неделя
Ракурс
Българин получи „Оскар” тази нощ за разработените от него технологии. Владимир Койлазов беше отличен за приноса си в развитието на киноиндустрията, съобщи на сайта си Американската филмова академия.
Той спечели статуетката заедно със своя съдружник Петър Митев. Двамата имат компания, разработила най-използваната в света технология за 3D визуализация.
Технологичните "Оскар"-и се раздават на специална бляскава церемония в хотел в Бевърли Хилс две седмици преди официалното връчване на най-дълго чаканите награди в света на киното. Наградите на Филмовата академия ще бъдат обявени на 26 февруари в "Долби тиатър" в Холивуд.
За разлика от другите "Оскар"-и технологичните не се присъждат за постижения през изминалата година, а за цялостен принос в развитието на киното.
За "Оскар" е номиниран и още един българин - Теодор Ушев за късометражната анимация "Сляпата Вайша".
Койлазов беше отличен за разработения от него софтуер V-Ray, който създава реалистична 3D визуализация, разказва BG-Voice.
"Аватар", "Игра на тронове", "Дедпул", "300" и стотици други филми са белязани от софтуера му.
Софтуерът за 3D визуализации V-Ray на водещата българска Chaos Group е един от 18-те носители на „Оскар" за технологични постижения в киното за 2017 г., съобщава Американската филмова академия.
Наградата се присъжда на Владимир Койлазов, съосновател на българската компания, която от години е сред световните имена в бранша, за "оригиналната идея, дизайн и реализация" и приноса на V-Ray за навлизането и усъвършенстването на 3D визуализациите в киното.
От сензацията „Аватар" до битките в „Игра на тронове" през хитове като Deadpool и Ironman до филми, които наглед не ползват визуални ефекти, сценографията на все повече заглавия е изцяло компютърно генерирана - и в повечето случаи пръст в нея има и софтуерът за рендъринг V-Ray, който пресмята и превръща компютърния модел във фотореалистично 3D изображение с необходимата светлина, текстура и цвят.
Сподели в социалните мрежи