И. д. федерален президент Хорст Зеехофер
17 февруари 2012, петък
Ракурс
Опит за натиск върху главен редактор е едно от солидните обвинения срещу него
Баварският министър-председател Хорст Зеехофер ще поеме ръководната длъжност на мястото на подалия оставка Кристиян Вулф, като по този начин ще противоречи на собственото си изявление от 2009 г, че път нагоре в йерархията за него вече няма.
Като президент на Бундесрата заемането на новия пост му принадлежи като възможност. Според чл. 57 от Конституцията на Германия президентът на Бундесрата трябва да приеме правомощията на държавния глава, в случай на възпрепятсвие или преждевременно освобождаване на поста.
Подписването на нови закони, посрещането на държавни гости или договарянето с други държави са сред задачите на президента. „До избора на нов президент ще изпълнявам тези оттговорности с респект и уважение”, каза днес в Мюнхен Зеехьофер. Следващото събрание на членовете на Федералното събрание, които избират немския президент, трябва да се състои най-късно до 30 дни след оттеглянето на стария държавен глава, което ще стане на 18 март.
Досегашният президент Кристиян Вулф беше остро критикуван от немските медии от средата на декември, когато стана ясно, че е опитал да потули афера с частен кредит при изключително изгодни условия от съпругата на свой приятел, от времето, когато заемаше поста премиер на Долна Саксония. В началото на януари той няколко пъти отхвърли обвиненията и изключи възможността да подаде отставка. Опит за натиск срещу главен редактор на медия, за да прикрие информацията за заема, беше също едно от обвиненията срещу него.
В телевизионно съобщение днес Вулф съобщи, че се оттегля от поста, защото доверието на мнозинството е загубено, а това нарушава ефективността му на работа и не е възможно да управлява функциите си на президент в страната и чужбина.
Полочин час по-късно канцлерът Ангела Меркел каза, че дълбоко съжалява за решението на Вулф да подаде оставка. Според немските медии оставката на Вулф нанася сериозен удар на канцлера в разгара на кризата в еврозоната, тъй като преди по-малко от две години Вулф беше поставен на длъжност по нейно предложение.
Една от основните причини за оставката на Вулф е и призивът на опозицията и на прокуратурата в Хановер да бъде свален имунитетът на държавния глава. Искането на прокуратурата към парламента е с цел да бъде разследван президентът, злоупотребил с позицията си, а подобно искане във връзка с действащ президент се случва за първи път в историята на страната.
Сподели в социалните мрежи