18 февруари 2012, събота
Ракурс
Тържествена заря-проверка по повод 139-ата годишнина от гибелта на Васил Левски ще има днес в родния му град Карлово, на която ще присъства президентът Росен Плевнелиев. След нея той ще посети музея на великия българин в града.
И други градове в цялата страна ще отбележат с възпоменателни прояви тъжната дата.
Паметна плоча на гроба на Васил Левски ще бъде официално открита днес в 11 часа пред църквата "Св. Петка Самарджийска" в подлеза на ЦУМ, съобщиха организаторите от фондация "Николай Хайтов". От 17 часа в храм „Св. София" ще се състои архиерейска панихида, след която литийно шествие ще отведе до паметника на Левски. От 18 чака там ще се проведе митинг-поклонение. Домакин на проявата е кметът на София Йорданка Фандъкова, съобщават от пресцентъра на Столична община.
Литературно-музикална композиция с участието на актьора Пламен Манасиев и хорова формация „Юлангело" с диригент Йосиф Герджиков са част от програмата пред паметника на Васил Левски. Ще бъде представено ученическо есе, посветено на Апостола, отличено на вътрешноучилищния конкурс, организиран от 26 СОУ в София.
В Поморие ще бъде изграден паметник на Васил Левски. Това обяви кметът на морското градче Иван Алексиев.
Васил Иванов Кунчев, наричан още Левски, Дякона или Апостола на Свободата е заловен на 26 декември 1872 г. до Къкринското ханче близо до Ловеч от турската полиция, която го осъжда на смърт чрез обесване, а екзекуцията е извършена на 18 февруари 1873 г. в покрайнините на София.
Историята за живота и смъртта на Васил Левски присъства в много художествени произведения, но най-емблематично досега остава стихотворението на Христо Ботев „Обесването на Васил Левски”.
Прозвището „най-великия българин на всички времена” Левски печели с неуморното си посвещение на народното революционно дело, с прогресивните си виждания, с нравствена си чистота и с таланта си на организатор по пътя на България към освобождението от „днешните турски мекерета и разните му лихвари и чорбаджии”.
Сподели в социалните мрежи