08 юни 2012, петък
Ракурс
Безработицата сред младите в ЕС е над 22%. Има големи разлики между държавите-членки – при някои безработицата е 6%, а в други – 50%. 32% е младежката безработица в България, 10% над средното за Европа. Това крие големи рискове да се изгуби едно цяло поколение. Това каза Коос Ришел, генерален директор, ГД Заетост, социални дейности и включване – Европейска комисия, на Конференция на тема: „Образованието и заетостта на младежите в контекста на Европа 2020”, писа агенция „Фокус”.
„ЕС преживява труден период. Безработицата в ЕС е 12.6% и прогнозите не са окуражаващи. В ЕС сме взели решение да съсредоточим вниманието не само към икономии, но към постигане на растеж. Не можем да загърбим такива важни сфери като образованието и научните изследвания”, каза Ришел. Според него трябва не само да се осигурят работни места, но и да има плавен преход между образованието и работната среда.
„Европейският социален фонд може да бъде използван за намаляване на младежката безработица”, предложи той. „Достъпът до пазара на труда може да бъде подпомогнат, ако работодателите предоставят възможности за стажове. Правителството предприема стъпки за легализиране на договорите за стажуване. Подготвяме предложение за общи принципи за качеството на стажовете. Има сигнали за злоупотреби със стажовете и затова ще разработим тези общи принципи. Второто нещо, което ще обсъждаме с държавите-членки са т.нар. младежки гаранции за осигуряване на преход от училищната система към пазара на труда”, посочи Ришел, като наблегна на необходимостта от по-строга дисциплина в стопанството, включително и в социалната сфера.
Предоставили сме на България 7 конкретни препоръки – ускоряване по изпълняване на инициативата за преодоляване на младежката безработица, да се подобри образованието на всички равнища, да се обърне внимание на качеството на подготовка и на преподавателите.
Коментар по темата, четете тук.
Сподели в социалните мрежи