По повод 120-годишнината от премиерата на балета Гугъл постави традиционния дудъл, отбелязващ периодично важни събития
Фото: Гугъл
18 декември 2012, вторник
Ракурс
На 18 декември 2012 г. се навършват 120 години от премиерата на световноизвестния балет „Лешникотрошачката”, състояла се в Мариинския театър в Санкт Петербург.
„Лешникотрошачката” на Пьотър Чайковски (в оригинал „Щелкунчик“) е балет в 2 действия и едно от неговите най-известни произведения. Либретото е по приказката на Ернст Теодор Амадеус Хофман „Лешникотрошачката и царят на мишките”, а хореографията – на Мариус Петипа и Лев Иванов.
По покана на Иван Всеволожский, директор на Имперските театри, Чайковски започва работа с Мариус Петипа, с когото си е сътрудничил за „Спящата красавица”, по композицията на произведение в две действия, съчетаващо опера и балет. Операта е „Йоланта”.
Материалът, който Петипа избира за балета е адаптация на разказа на Ернст Теодор Амадеус Хофман „Лешникотрошачката и царят на мишките” от Александър Дюма-баща, наречена „Приказка за лешникотрошачката”. Сюжетът на приказката на Хофман (и адаптацията на Дюма) е до голяма степен опростен за целите на балет в две действия.
Петипа дава на Чайковски изключително подробни инструкции за композирането на всяка една част от произведението, включително темпото и такта. Заради ограниченията и 25-дневния работен престой на Чайковски в САЩ, завършването на балета се е забавило и първоначалното представление не било успешно, но двадесетминутната сюита, която Чайковски обособява отделно от балета, постига успех.
Пълната версия на „Лешникотрошачката” се радва на огромна популярност от средата на 20-ти век насам и днес се изпълнява от много балетни трупи.
Произведението е особено известно с това, че се използва челеста, инструмент, с който композиторът вече е работил в неговата по-малко известна симфонична балада „Войвода”. Въпреки че е известен главно като отличителният солов инструмент в „Танцът на Захарната фея” от второ действие на „Лешникотрошачката”, той е използван и на други места в същото действие.
Сподели в социалните мрежи