Фото: Ракурс
05 февруари 2013, вторник
Ракурс
Двете идентифицирани лица около атентата в Бургас са принадлежали към военното формирование на Хизбула, съобщи вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов след заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност при президента.
Публикация на „Уолстрийт джърнъл” излезе непосредствено преди началото на КСНС при президента. Позовавайки се на информация на официални лица от САЩ и Близкия Изток, вестникът пише, че се очаква българското правителство да публикува доклад от разследването на атентата на летище “Сарафово”, в който вината за бомбеното нападение, в което загинаха петима израелски туристи и българският им шофьор, да бъде хвърлена върху ливанското радикално движение Хизбула и съюзника му Иран. Вестникът припомня, че атентатът в Бургас е бил най-смъртоносното нападение над израелци в чужбина от 2004 година и че Израел обвини Хизбула в извършването му по заповед на Техеран.
Докладът на правителството на България, която се възприема като независим играч в близкоизточните въпроси, обаче може да прибави тежест към натиска на Израел да накара ЕС да определи Хизбула като терористична организация, посочват европейски официални лица пред изданието, писа mediapool.bg.
Подробности от разследването бяха споделени с израелски официални лица миналия месец, когато българският външен министър Николай Младенов направи изненадващо еднодневно посещение в Ерусалим, по време на което се срещна с премиера Бенямин Нетаняху и президента Шимон Перес, пише в. “Джерусалем пост”.
Експерти заявиха, че при ясно обявяване, че Хизбула е било замесено, ЕС ще бъде принуден наново да обмисли дали да класифицира движението като терористична организация, както го приканиха САЩ и Израел, пише в. “Ню Йорк таймс”. Европейската преценка през цялото време беше, че каквито и да са действията му в Близкия изток, движението Хизбула не представлява заплаха за Стария континент.
Обявяването на Хизбула за терористична организация ще породи неудобни въпроси за Европа – например как да подходи към тези симпатизанти – и ще създаде типа конфронтация, която правителствата се стремяха да избегнат.
“Съществува страхът, че ако вдигнем твърде много шум около това, Хизбула може да удари отново, и този път може да не е срещу израелски туристи”, каза за “Ню Йорк таймс” Силке Темпел, главен редактор на германското списание по външнополитически въпроси “Интернационале политик”.
Това поставя натиск над българските власти, които биха искали да запазят здрави връзки както с Израел и САЩ, които наричат Хизбула терористична организация, така и с европейски съюзници като Франция и Германия, които не го правят, отбелязва вестникът.
Сподели в социалните мрежи