четвъртък, 19 декември 2024
Начало » Изкуство и книги » Свят
„Капиталът” и „Моята борба” сред 10-те най-важни книги на ХІХ и ХХ в.

14 февруари 2013, четвъртък
Ракурс

Американският консервативен портал "Human Еvents" проведе анкета сред 15-те най-влиятелни в момента американски писатели, политици и научни работници.

Те е трябвало да отговорят на въпроса кои са 10-те най-значими книги, които слагат отпечатък върху ХІХ и ХХ в. Всеки един от тях е могъл да предложи няколко заглавия, а след това и да гласува в общата листа, предаде агенция „КРОСС”.

Колкото и да е странно, първо място е присъдено на "Комунистически манифест" на Карл Маркс и Фридрих Енгелс. Според по-голяма част от анкетираните с идеите, които са заложени в нея, тя най-много отговаря на определението "най-важна книга".

На второ място е творбата на Адолф Хитлер "Моята борба". Тази книга, която е започната още по времето, когато той е бил в болница в края на втората декада на ХХ в., се смята от мнозина за "Библия" на нацизма.

Книгата с цитатите на Мао Дзедунг, в която се съдържат размислите за световната революция на основателя на Народна Република Китай, е може би най-тиражната книга в цялата китайска история. Според анкетираните тази книга изобилства с баналности, наивности и простотии, независимо че и днес мнозина я смятат за "задължително четиво".

„Сексуалните отношения между самците“ на сексолога Алфред Кинс е класирана на четвърто място, тъй като според мнението на анкетираните, описва неморалните отношения и сексуалните психопатологии, така че всеки, "който я прочете, трудно може да остане след това нормален човек".

„Демокрацията и образованието“ на Джон Дуи е на пето място. Запитаните смятат за нея, че тя е образец за антирелигиозна книга, която отхвърля общоприетия морал.

Шестото място е присъдено на "Капиталът" на Карл Маркс.

На 7-о място е класирана "Тайната на женствеността" на Бети Фриден, която определено не е сред любимите четива на американските консерватори.

„Курс по философия на позитивизма“ на Огюст Конт заема осмо място. Независимо от научната основаност на книгата, философията на позитивизма е сериозно представена.

Философските афоризми и трактати от книгата „Отвъд доброто и злото. Прелюдия към една философия на бъдещето“ на Фридрих Ницше е класирана на девето място. Причината е, че представлява "дискриминационна теория за надчовек".

И най-накрая, на 10-о място е класирана книгата „Обща теория на работоспособността, проценти и пари", дело на икономиста Джон Майнер Кейнс. Анкетираните обвиняват автора за пропагиране на влиянието на държавата върху икономиката на страната.



Сподели в социалните мрежи

Подобни новини

Microsoft догонва Apple
Български океанолози се борят срещу цунами
20 години световна мрежа
Над 1000 метра ще бъде най-високата сграда в света
Аштън Кътчър е новият Чарли Шийн
„Мръсни танци” пак изгрява
Берлин ще замълчи за минута
Откриха новия стар филмов музей във Франкфурт
София Копола отново пред олтара
Стив Джобс се оттегли

Компасът на мъдростта

Няма толкова висша цел, която да оправдае използването на всякакви средства.
Алберт Айнщайн


Българска народна банка
  • usd 1 USD = 1.83457
  • gbp 1 GBP = 2.29396
  • chf 1 CHF = 1.83096

Тераса, 1996
Иван Попов

Добави ме!






Къде ще прекарате коледните и новогодишните празници?

На хижа в планината
Вкъщи със семейството ми
С приятели в заведение
Ще празнувам с родителите ми
На работа

Гласувай
[Виж резултатите]

   "Пойнт Бургас" - информационен дайджест
   Градското списание
   "Лира" - Литературно-рекламна агенция
   вестник "Култура"
   вестник "Сега"
   www.drugotokino.bg
   www.webcafe.bg


Начало      За нас      Реклама      Контакти      Партньорски връзки      Общи условия     
© Rakurs 2011 - 2019
Ракурс - повече от новините!